
Staršia žena z dediny Milota, ležiacej 340 kilometrov východne od Budapešti, kráča vedľa svojho bicykla v blízkosti rieky Tisa, ktorá zaplavila jej dom.
FOTO - TARS/AP
BUDAPEŠŤ - Viac ako dvadsať obcí, v ktorých žije vyše 30-tisíc ľudí, bolo už postihnutých záplavami na severovýchode Maďarska. Oznámili to včera maďarské úrady. Predseda vlády Viktor Orbán označil situáciu, ktorá vznikla na rieke Tise, za „veľmi vážnu“ a nevylúčil, že kabinet v tomto regióne vyhlási mimoriadny stav.
Hladina vody v Tise, ktorá je po Dunaji druhou najvýznamnejšou riekou Maďarska, dosiahla včera ráno 716 centimetrov. To je o osem centimetrov viac, než je doterajší rekord z novembra 1998, uviedol Ferenc Szamos z vodohospodárskeho úradu v hornom povodí rieky. Evakuácia ľudí z postihnutých oblastí zatiaľ nebola nutná. Pri posilňovaní hrádzí však už pomáha vyše 3200 vojakov a štyri vrtuľníky. Podľa maďarských meteorológov sú terajšie záplavy dôsledkom prudkých dažďov a rýchleho topenia snehu v susednej Ukrajine.
Tam už bolo nútených opustiť svoje domovy viac ako 7000 obyvateľov. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo pre mimoriadne situácie. Televízia priniesla zábery obyvateľov dediny Zaryččja, brodiacich sa po kolená v bahnistej vode. „Nemáme plyn, nemáme pitnú vodu a nikto nám neprichádza na pomoc,“ sťažovala sa tamojšia obyvateľka Marta Čedryčová.
Dosiaľ najhoršie záplavy postihli tento horský región v roku 1998, keď vo vodných prívaloch zahynulo desať ľudí a viac než 24-tisíc ich zostalo bez strechy nad hlavou. Stovky ľudí museli byť evakuované aj zo severomaďarskej obce Kispalad, neďaleko ukrajinských hraníc, keď záplavy pretrhli tamojšiu priehradnú hrádzu. (čtk)