
Americkí vojaci jednotiek KFOR posilnili svoju prítomnosť v dedine Debelde na hraniciach s Macedónskom.
FOTO - REUTERS
SKOPJE - Aktivity albánskych ozbrojencov sa rozširujú popri hornatých hraniciach Macedónska s Juhosláviou napriek medzinárodným snahám dostať nepokoje pod kontrolu. V Skopje to včera vyhlásili macedónski predstavitelia. Podľa hovorcu polície existujú nepotvrdené informácie, že ozbrojené skupiny sa pohybujú aj v dedinách v okolí mesta Kumanovo.
Mierová jednotka KFOR posilnila kontrolu kosovskej strany hraníc, macedónski predstavitelia však tvrdia, že albánske ozbrojené skupiny stupňujú aktivity v ich krajine, kde Albánci tvoria tretinu populácie.
Policajný hovorca uviedol, že z dediny Gosince - ležiacej východne od obce Tanuševci, dejiska doteraz najtvrdších zrážok medzi macedónskymi bezpečnostnými silami a albánskymi povstalcami - utieklo 177 osôb, prevažne žien a detí. Hovorca dodal, že obyvatelia dediny Gosince počuli paľbu a dostali strach, že budú zasiahnutí.
K novým prestrelkám medzi albánskymi extrémistami a príslušníkmi vládnych síl došlo včera dopoludnia na severe Macedónska. Oznámilo to ministerstvo obrany. „Macedónske sily neurobili nič iné, iba odpovedali na provokácie albánskych extrémistov,“ citovala agentúra AFP nemenovaného predstaviteľa ministerstva. Ten spresnil, že ozbrojené potýčky sa opäť odohrávali v okolí obce Tanuševci, ležiacej pri hraniciach s Kosovom, severne od macedónskej metropoly Skopje.
Americkí vojaci jednotiek KFOR, ktorí kontrolujú sektor na kosovskej strane hraníc, včera posilnili svoju prítomnosť v oblasti dediny Debelde. Podľa amerického hovorcu Jima Marshalla sa kríza ešte neskončila.
Dočasná správna rada (IAC) Kosova, ktorá funguje ako akási dočasná vláda pod dozorom OSN, včera odsúdila „všetky extrémistické akcie, ktoré destabilizujú situáciu v Macedónsku“, a vyslovila ľútosť nad smrťou troch macedónskych vojakov pri nedeľných zrážkach pri macedónskej dedine Tanuševci na hraniciach s Kosovom.
Albánskych extrémistov odsúdil aj albánsky prezident Rexhep Meidani. Podľa jeho slov albánsky štát považuje za dôležité udržanie stability Macedónska, ktoré je „dôležitým pilierom stability regiónu“. Podobné stanovisko vyjadril vo včerajšom vydaní francúzsky denník Le Figaro aj albánsky premiér Ilir Meta. Ruské diplomatické zdroje v Moskve včera uviedli, že na stredu bolo zvolané mimoriadne zasadanie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré bude venované konfliktu v Macedónsku. Podľa českého prezidenta Václava Havla za súčasnú situáciu na Balkáne nesie zodpovednosť i medzinárodné spoločenstvo, pretože dlhý čas nevstúpilo do vyhrotených vzťahov medzi jednotlivými národmi a robilo takzvanú politiku mŕtveho chrobáka. Havel to povedal na tlačovej konferencii v Prahe po včerajších rozhovoroch s chorvátskym prezidentom Stipe Mesičom.
(čtk)