Čínski komunisti plánujú budúcnosť, ktorá počká na nových šéfov

V impozantnej sále parlamentu v Pekingu sa v pondelok stretlo 2978 delegátov Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov. Prísne strážení stranícki delegáti budú jedenásť dní plánovať novú päťročnicu pod taktovkou komunistickej strany. Aké tie roky budú,


Delegáti za národnostné menšiny pózujú v krojoch pred budovou parlamentu v Pekingu 5. marca 2001. Medzi delegátmi musia záujemcovia o najvyššie pozície v strane počas zasadnutia parlamentu lobovať, aby získali na budúci rok ich podporu. FOTO – TASR/EPA

nemôžu vedieť ani komunistickí plánovači – aj oni hovoria iba o naznačení smerov, a nie o konkrétnych číslach. Isté je len to, že tých päť rokov bude úplne iných ako tie predošlé a iní budú aj rozhodujúci muži čínskej politiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čína čoraz viac povoľuje tesný postroj, pretože potrebuje peniaze na reformy. Ale s ekonomickými reformami sa starej komunistickej garde pred očami mení aj spoločnosť. Menia sa tým aj problémy, o ktorých sa hovorí na zjazde. Rovnaký zostáva len jeden jediný princíp. O dôležitých personálnych otázkach sa rozhoduje potichu v zákulisí. A s určitosťou sa hovorí, že veľké personálne zmeny majú prebehnúť už na budúci rok. Z všemocného politbyra odíde šesť členov zo siedmich.

SkryťVypnúť reklamu

Príprava na výmenu

Z tohto pohľadu sa treba pozerať aj na prebiehajúce zasadnutie parlamentu. Ako o najväčšom kandidátovi na post straníckej jednotky sa hovorí o Chu Ťin-tchaovi (58), ktorý napriek svojmu na čínske pomery nízkemu veku už dlho šikovne manévruje v najvyšších kruhoch. Jeho nečitateľnosť je v miestnej politike skôr výhodou. Svet sa však môže len dohadovať, kam by sa Čína pod jeho vedením uberala. Vie sa, že v Tibete dôsledne presadzoval tvrdú pekinskú líniu, ale v ekonomických otázkach patrí k liberálnejšiemu krídlu. Jeho prácou na zjazde bude teraz sondovať, akú podporu môže nájsť o rok pre svoje zvolenie.

Pre budúce obsadenie najvyšších funkcií je dôležité aj to, kam nasmeruje krajinu triumvirát Ťiang Ce- min (prezident a číslo jeden v straníckej hierarchii), Li Pcheng (šéf parlamentu a stranícka dvojka) a Ču Žung-ťi (predseda vlády, číslo tri).

SkryťVypnúť reklamu

Z doterajšieho priebehu zjazdu sa dá usúdiť, že „veľká trojka“ zvolila kompromis, akýsi „mierny pokrok v medziach zákona“. Štát ďalej tlačí do ekonomiky čo najviac peňazí, aby sa podarilo udržať rozvoj. Robí to aj za cenu vysokého rozpočtového deficitu. Súkromné podnikanie by už s výnimkou strategických rezortov malo byť možné všade. Veľké investície by mali ísť do životného prostredia.

Tieto plány však nie sú prevratné. Rok pred kľúčovým 16. zjazdom strany komunisti zjavne udržiavajú stroj len v prevádzkovej teplote – perspektíva možných veľkých zmien neutralizovala túžby po zásadných reformách. Tie, ak budú, počkajú na nástupcov.

Nepríjemné témy

Premiér už v prvý deň zasadnutia hovoril o tom, že päťročný plán si vytýčil cieľ udržať nezamestnanosť v mestských oblastiach pod piatimi percentami. To znamená vytvoriť 40 miliónov pracovných príležitostí pre ľudí v mestách, ktorí pravdepodobne stratia prácu, a 40 miliónov pre ľudí, ktorí už nebudú potrební v poľnohospodárskom sektore.

SkryťVypnúť reklamu

Zvláštny mix komunistickej ideológie a trhového mechanizmu komunistom nanútil nepríjemné témy. V 100-minútovom premiérovom prejave sa okrem nezamestnanosti objavili zmienky aj o obrovskej korupcii mnohých straníkov, profitujúcich z nových „kapitalistických“ poriadkov. Hovorilo sa o extravagantnom vystavovaní luxusných majetkov.

Došlo aj na stále viditeľnejšie aktivity hnutia Fa-lun-kung, kvôli ktorému počas zjazdu radšej zavreli Tchien-an-men. A ušlo sa aj anektovanému Tibetu, ktorý ešte stále nie je taký poslušný, ako by mal.

Stará šablóna

Prístup k novým problémom však neznamená, že by sa zmenila stará šablóna. Čo sa týka korupcie, premiér toho vlastne veľa nepovedal: „Príčiny týchto problémov sú dosť komplikované, no súvisia s medzerami a chybami v našej práci.“

SkryťVypnúť reklamu

Korupcia je problém, ktorý vnímajú podľa Reuters ako najväčší aj samotní delegáti. Lenže strana už zjavne nemá silu sa s ním vyrovnať – zdá sa, že režim popustil až príliš a naspäť je už cesta nemožná. Súčasný stav vyhovuje mnohým ľuďom s veľkým vplyvom. Nič na tom nezmenia ani medializované súdne procesy s členmi strany, v ktorých padajú tresty smrti.

MAREK CHORVATOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 703
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 492
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 509
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 492
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 504
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 013
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 181
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu