PARÍŽ, BRATISLAVA – Francúzsko kontaktovalo slovenské ministerstvo zahraničných vecí v kauze predaja zbraní za 500 miliónov dolárov Angole v rokoch 1993 a 1994. V obchode vystupovala slovenská spoločnosť ZŤS OSOS Vrútky ako majiteľ účtu, cez ktorý angolská vláda zbrane platila – vrútocká firma za to dostávala jedno percento obratu. V rozhovore, ktorý včera vydal francúzsky denník Libération, to uviedol jeden z kľúčových aktérov škandálu Angolagate, obchodník ruského pôvodu Arkadij Gajdamak.
Ako zistil denník SME, vo veci už konala slovenská polícia a do Francúzska odišla aj odpoveď. Firma ZŤS OSOS Vrútky podľa našich zistení nemohla oficiálne obchod uskutočniť, lebo nemala naň licenciu. Nie je vylúčené, že slovenské orgány dostanú z Francúzska niektoré dokumenty, aby mohli v prípade ďalej konať.
Včera sme sa pokúsili spojiť aj s riaditeľom spoločnosti OSOS Vrútky Jánom Valentom, ten je však podľa informácií sekretariátu mimo mesta a v najbližších dňoch sa chystá na zahraničnú služobnú cestu. Podľa informácií na internetovej stránke spoločnosť OSOS Vrútky vznikla v júli 1990 ako štátny podnik. Po privatizácii je to akciová spoločnosť so zahraničnou účasťou. Riaditeľ Valenta v januári povedal, že asi 44 percent akcií jeho firmy vlastní ruská akciová spoločnosť Kurganmaš a ruská štátna spoločnosť pre export zbraní Rosoboronexport.
Škandál Angolagate sa preslávil predovšetkým obžalobou syna bývalého prezidenta Jeana-Christopha Mitterranda. Okrem Gajdamaka bol ďalšou kľúčovou osobou jeho spoločník Pierre Falcone, ktorý je teraz vo väzbe. „Boli sme nasmerovaní k slovenskej spoločnosti ZŤS OSOS, ktorá existuje už od konca 40. rokov a má rôzne aktivity,“ povedal Gajdamak s tým, že neskôr sa ukázalo, že jedným z akcionárov je ruský štátny podnik, a tak má ZŤS OSOS licenciu na takýto druh aktivity.
„Odišiel som s Falconem do Viedne a podpísali sme kontrakt. Zodpovední riaditelia ZŤS prišli do Paríža a otvorili si účet v Paribas. Peniaze z ropy angolská vláda prevádzala na toto konto, na ktoré sme mali s Falconem prístup. Z konta ZŤS sme tak Rusov postupne platili,“ opísal transakciu Gajdamak a zdôraznil, že sa urobilo všetko pre to, aby operácie boli legálne.
Gajdamak v rozhovore zdôraznil, že kontroverzné transakcie, pre ktoré na neho vydali medzinárodný zatykač, boli legálnym a oficiálnym obchodom medzi angolskou a ruskou vládou. „Angolská vláda sa oficiálne obrátila na ruskú v roku 1993 po tom, čo vo voľbách porazené povstalecké hnutie UNITA obnovilo boje proti vedeniu štátu,“ povedal Gajmadak. Dohodli sa na dodávkach zbraní v hodnote 500 miliónov dolárov, ktoré bude Angola splácať svojou ropou, povedal s tým, že na zhromaždenie sumy bola potrebná sieť bánk na čele s francúzskou Paribas. „Predaj zbraní sa uskutočnil medzi angolským a ruským štátom,“ zdôraznil 48-ročný Gajdamak, ktorý teraz žije v Izraeli.
Francúzsky odvolací súd 23. februára rozhodol, že vyšetrovanie „nezákonného predaja zbraní“ do Angoly bude pokračovať, i keď išlo o zbrane z východnej Európy pre Angolu, a podľa obžalovaných sa obchod Francúzska nijako netýkal. Podľa súdu ZŤS OSOS, de facto vedená Pierrom Falconem a Gajdamakom, je síce slovenským podnikom, ale vykonávala činnosť vo Francúzsku prostredníctvom Falconeho spoločnosti Brenco France. Navyše kontrakty o predaji zbraní Angole boli podpísané v novembri 1993 v Paríži bez povolenia francúzskych úradov a všetky rozhodnutia podľa súdu Falcone s Gajdamakom prijímali v Paríži. Gajdamak v rozhovore s Libération okrem iného podrobne popisoval i prepustenie francúzskych pilotov zadržaných bosnianskymi Srbmi v roku 1995 a zdôraznil, že ich prepustenie je jeho prácou. (sp, čtk, wm)
Tematicky príbuzné články:
Predaj našich zbraní má tradíciu
Kľúčové osoby v afére Angolagate
Vrútocký riaditeľ Valent ešte nedávno vývoz zbraní popieral