ĽUBOMÍR ANDRASSY (SDĽ): „Návrh KDH mi pripomína rozprávku Majka z Gurunu. Je len vytĺkaním kvázi politických dohovorov, ktoré sú pred voľbami nereálne. KDH takýmto modelom vytvára predpoklad na vytvorenie koalície s HZDS. KDH svojou ponukou funkcií pre opozíciu ukazuje, že mu ide o chlieviky a pozície pre jednotlivých predstaviteľov.“
PAVOL RUSKO (ANO): „Považujem to za vynášanie pseudoproblémov, o ktorých v konečnom dôsledku rozhodne volič, a nie politické strany. Tu nejde o návrh na predvolebnú spoluprácu, preto je zbytočné hovoriť o tom rok pred voľbami. Nezdá sa mi, aby sme sa o tom najprv dozvedeli z médií a potom sa vyjadrovali. Je to neslušné a je to účelová snaha dostať sa na prvé stránky novín. Jediné pozitívne vyhlásenie KDH z toho celého je, že sme zahrnutí medzi pravicové strany.“
BORIS ZALA (Smer): „Tento návrh priznáva nesúrodosť súčasnej koalície, ktorá vznikla ako opozícia voči Mečiarovi po prijatí jeho zákona o voľbách. KDH obchádza voličov. Dopredu rozhoduje o tom, kto ku komu patrí, kto bude mať aké percentá. Ísť s takýmto návrhom k prezidentovi je neznalosťou toho, čo je štátna politika. Tolerančný patent je v poriadku, ale to sa robí po voľbách. Prísť s takýmto návrhom pred voľbami môže učiteľ na vysokej škole alebo akademický funkcionár.“
BÉLA BUGÁR (SMK): „Dá sa súhlasiť s náznakom, že štyri strany by mali vytvoriť jadro budúcej vládnej koalície. Menšinovú vládu týchto strán za cenu opozičnej zmluvy však považujem za nerealistickú. Slovensko bude ešte minimálne na jedno volebné obdobie potrebovať vládu, ktorá bude stabilná. Inak nie je možné upevniť demokraciu a ukončiť reformy.
Vyčleniť isté funkcie pre opozíciu je však možné. Isté funkcie v kontrolných orgánoch, ako aj šéfa SIS by mala mať opozícia, aby nebol ani náznak toho, že vládna koalícia sa pokúša využiť SIS proti opozičným kolegom.“
ĽUDOVÍT KANÍK (DS): „Je naivné očakávať, že relatívne silné ľavicové strany ako Smer budú akceptovať svoju pasívnu rolu podpory menšinovej vláde. Zdá sa mi to ako úsilie KDH upútať na seba mediálnu pozornosť. Za reálne pokladám vytvorenie širšej stredovo-pravicovej koalície. Na rozdiel od KDH si viem predstaviť aj vládnu spoluprácu napríklad so Smerom.“
LADISLAV PITTNER (SDKÚ): „Predčasná iniciatíva KDH môže komplikovať prípadné politické rokovania. Bolo by lepšie, keby taká úvaha bola zverejnená neskôr.“
VLADIMÍR MEČIAR (HZDS): „Pre HZDS, ktoré by podľa tolerančnej zmluvy malo ostať v opozícii a podporovať menšinovú pravicovú vládu, je nemysliteľné, aby pred voľbami podporovalo podobné záväzky. Podľa výsledkov volieb sme pripravení rokovať a dohodnúť sa na vytvorení funkčnej vlády a parlamentu. Volebný výsledok je zatiaľ otvorený a ťažko hovoriť o akýchkoľvek zmluvách a dohodách.“ (mož, kr, tasr)