
Čínska delegácia na kľúčovom rokovaní WTO v Dauhá.
FOTO - TASR
Najľudnatejšia krajina sveta bola kedysi voči okolnému svetu takmer hermeticky uzavretá a predpokladá sa, že vstup do WTO využije k rýchlejšiemu presadzovaniu trhovo orientovaných hospodárskych reforiem a k otvoreniu svojej ekonomiky.
„Vstup Číny do WTO prinesie viac zmien, z ktorých najdôležitejšou je tá, že zlepšíme transparentnosť právneho systému a zosúladíme zákony s pravidlami WTO,“ vyhlásil hlavný vyjednávač vstupu Číny do Svetovej obchodnej organizácie Long Jungtu. Podobne optimisticky sa vyjadril americký vyjednávač Robert Zoellick: „Začlenením Číny do WTO organizáciu posilníme. Verím, že až sa postupom tohto storočia pozrieme späť na tento deň (11. novembra), prídeme k záveru, že prijatím Číny do WTO sme spravili rozhodujúci krok pre formovanie svetového hospodárskeho a obchodného systému“.
Začlenenie Číny do WTO podporili po niekoľkých rokoch vyjednávania o colných a hospodárskych ústupkoch Európska únia aj Spojené štáty. Predpokladá sa, že členstvo vo WTO otvorí rozvíjajúcemu sa čínskemu hospodárstvu nové možnosti na nových trhoch, ale na druhej strane budú domáce podniky vystavené novej konkurencii. Po odstrárení ciel a obchodných obmedzení môžu prísť o prácu milióny Číňanov.
Formálne sa vstup Číny do WTO zavŕši približne o mesiac. Po podpise kľúčových zmlúv sa stane Čína jej 143. členom. WTO vznikla v roku 1995 ako nástupnícka organizácia Všeobecnej dohody o clách a obchode (GATT). Prebiehajúce rokovanie WTO v Katare sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia ako reakcia na neúspech rokovaní v americkom Seattle pred dvoma rokmi, kedy ho narušili násilné protesty antiglobalistov. Hlavným bodom programu je teraz liberaliziácia svetového obchodu. Kvôli niektorým sporným témam, medzi ktoré patrí napríklad duševné vlastníctvo alebo obchod s poľnohospodárskymi produktami, je rokovanie poznačené protichodným postojom rozvinutých a zaostalých členských krajín. (čtk, tasr)