
om poklese v septembri o 6,7 percenta.
Staveníci vidia za prepadom slabý rozbeh diaľničnej i bytovej výstavby. Zatiaľ príliš nepomáha ani budovanie priemyselných parkov, ktoré dotuje štát sumou 500 miliónov korún. Prostriedky slúžia obciam najmä na vykúp pozemkov a napojenie na inžinierske siete. Menej už je však konkrétnych spoločností, ktoré by investovali do samotnej výstavby parkov.
Podľa analytikov to však iba potvrdzuje silnú závislosť stavebníctva od štátnych zákazok. Ďalší vývoj by preto mal závisieť od objemu a tempa uvoľňovania prostriedkov z verejných zdrojov.
Relatívne slabé kapitálové vybavenie väčšiny stavebných firiem im zároveň nedáva výraznejšie šance na úspech v zahraničí. Objem prác v zahraničí v septembri klesol o 9,3 percenta.
Obrat k lepšiemu nesľubuje ani posledný konjunkturálny prieskumy Štatistického úradu. Celkový dopyt po ich prácach v októbri označili stavbári za takmer rovnaký ako v septembri, keď ich produkcia medziročne klesla o 1,6 percenta.
Za nižší ako normálny označilo dopyt po stavebných prácach 57 percent firiem. Najpesimistickejšie sú podniky s 500 a viac zamestnancami. Prieskum nenaznačuje zlepšenie ani vo vývoji zamestnanosti. So znižovaním stavov rátajú firmy s až 51-percentným podielom na celkovej zamestnanosti odvetvia. Oproti predchádzajúcemu prieskumu je tento podiel ešte vyšší o osem percent.
TOMÁŠ KURTANSKÝ