
Prezident Mušaráf má zatiaľ pakistanskú armádu pevne v rukách. Armáda si vedie dobre počas protiamerických protestov (na obrázku v Kvéte) a údajne aj v otázke jadrovej bezpečnosti. FOTO - TASR/AP
j protiteroristickej kampane snaží vysporiadať a armádu má zatiaľ pevne v rukách – jeho pozícia je však ohrozená náboženskými extrémistami. Včera na VZ OSN opäť potvrdil, že strategický arzenál krajiny je dobre strážený.
Aby túto úlohu mohol splniť, nechal Mušaráf podľa denníka Washington Post hneď po začatí leteckých úderov na Afganistan premiestniť atómový arzenál na bezpečné miesto. Pozostáva z 30 až 40 atómových hlavíc. Najmenej šesť nových tajných úkrytov strážia početné vojenské sily. Hlavným dôvodom bolo ochrániť zbrane pred teroristickým útokom a krádežou a zároveň uvoľniť koridory a letiská, ktoré používajú USA počas náletov. Mušaráf zároveň previedol rozsiahle čistky v armáde s cieľom odstaviť dôstojníkov blízkych Talibanu alebo domácim extrémistickým náboženským frakciám. V rámci reorganizácie vymenoval nový veliaci tím pre dohľad nad jadrovým arzenálom. Nie je známe, nakoľko spolupracuje Islamabad s USA na týchto opatreniach. Washington však prakticky od septembra skúma možnosti, ako ustrážiť pakistanský jadrový arzenál a Mušaráfovi ponúkol „technickú pomoc“. Uvažovalo sa aj o tajnom pláne, ako sa zmocniť kontroly nad pakistanskými jadrovými zbraňami v prípade, že Mušaráf bude zvrhnutý. Ten sa však zatiaľ drží pevne v kresle.
Pochybnosti o jadrovej bezpečnosti sa zvýšili minulý mesiac, keď v Pakistane zatkli troch jadrových výskumníkov a prešetrovali ich kontakty s Talibanom. Všetci traja pracovali pre charitu, ktorá v Afganistane stavala cesty a ďalšie objekty. Minulý týždeň boli očistení od obvinení, ale vyšetrovanie nebolo uzavreté. Bol medzi nimi aj Sulát Baširudín Mahmúd, jeden z najznámejších jadrových expertov, ktorý si myslel, že by mal Pakistan vyrábať viac plutóniovej náplne jadrových hlavíc, aby ju mohol predávať iným islamským krajinám. (kl, reuters)