
Usáma bin Ládin a reportér na fotografii pakistanského denníka Dawn.
FOTO – REUTERS
Saudskoarabský multimilionár Usáma bin Ládin, ktorého svetová koalícia na čele s USA považuje za autora krvavých útokov na New York a Washington, sa vyhráža, že vlastní jadrové a chemické zbrane. Povedal to v prvom rozhovore od vypuknutia celosvetového ťaženia proti terorizmu, ktorý na neznámom mieste v blízkosti Kábulu poskytol Hamírovi Mirovi, reportérovi pakistanského denníka Dawn. Tieto zbrane je pripravený aj použiť.
Americký prezident George Bush na to pred Valným zhromaždením OSN cez víkend reagoval: „Ak bin Ládin tieto zbrane vlastní, potom máme ešte väčší dôvod, aby sme ho chytili.“ Autentickosť rozhovoru potvrdzujú fotografie, ktoré ho sprevádzajú: je na nich Hamír Mir s bin Ládinom. „Ak sa USA rozhodnú proti nám použiť chemickú alebo jadrovú zbraň, budeme rovnako odpovedať jadrovými alebo chemickými zbraňami,“ vyhlásil bin Ládin. Dawn vychádza v angličtine a doma je považovaný za jedno z najdôveryhodnejších médií.
Sila týchto zbraní je podľa neho zastrašujúca. Slovo „zastrašujúca“ s obľubou používal Pakistan, keď sa dopracoval k atómovým zbraniam. Cieľom Islamabadu ale nebolo túto ničiacu zbraň použiť proti odvekému nepriateľovi – Indii, ale využiť ju ako politickú páku. Ak preto superterorista vyhlásil, že jeho zbrane majú „zastrašujúci“ charakter, chcel tým zrejme svetu odkázať, že s ním treba počítať a politicky vyjednávať.
Bush: je to dôvod útočiť
Bin Ládin nepoprel, že má prsty v atentátoch na New York a Washington. Jeho skutočným cieľom bola podľa neho „vojenská a ekonomická moc USA“. Bushovi tak venoval symbolický náboj do jeho víkendového príhovoru na pôde VZ OSN. Americký prezident tam upozornil, že najbližší teroristický útok sa môže uskutočniť práve s využitím biochemických alebo jadrových zbraní. „Zatiaľ, čo sa tu stretávame, teroristi plánujú nové útoky, možno v mojej krajine, možno vo vašej,“ povedal predstaviteľom niekoľkých štátov a naliehal, aby sa pripojili ku koalícii USA proti medzinárodnému terorizmu.
Aj napriek vojnovej propagande sa tak predstavitelia dvoch odlišných hodnotových línií vzácne zhodli. Zatiaľ čo superterorista hovorí o jadrovej odvete, Bush spomína nukleárnu hrozbu. Superterorista tak americkému prezidentovi daroval, možno nechtiac a možno schválne, potrebný argument, ktorý môže Bush použiť pri čoraz potrebnejšom presviedčaní váhajúcich protiteroristických spojencov a ospravedlňovaní útokov na Afganistan.