Premiér a líder austrálskej Liberálnej strany John Howard sa v sobotu tešil z ďalšieho volebného víťazstva. Premiérom sa stal tretí raz po rokoch 1995 a 1998 na ďalšie tri roky. Vládna koalícia liberálov a Národnej strany získala 78 kresiel – laboristi (ALP) iba 65. Mali vyšší náskok než v minulých voľbách, keď vyhrali o deväť kresiel.
Voľby mali obrovský ohlas, vysokú účasť a vysielali ich v priamom prenose bez reklám tri domáce stanice. Howard je tretím liberálnym predsedom vlády a znovu tromfol svoj vlastný volebný rekord. Na svojich postoch ostávajú aj najdôležitejší členovia vlády – podpredseda John Anderson, minister financií Peter Costello, minister zahraničných vecí Alexander Downer a minister prisťahovalectva Phillip Ruddock.
Práve prisťahovalecká vlna a útok na USA pomohli liberálom udržať sa v kreslách. Nebyť krízy s utečencami na lodi Tampa a vojny s terorizmom, austrálskym predsedom vlády je dnes, pravdepodobne, Kim Beazley. Storočná opozičná ALP mala dlho tromfy v rukách vďaka nepopulárnemu rozhodnutiu vlády o zavedení 10-percentnej dane z tovaru a služieb, vďaka ktorému všetko zdraželo a maloobchodníci krachovali. Beazley uznal prehru a rozhodol sa opustiť miesto šéfa strany a stať sa obyčajným radovým členom parlamentu.
„Vidíme, že všade vo svete sa národy zomkli okolo svojich vodcov, aby chránili svoj pokoj. Preto som hrdý, že sme v týchto podmienkach obstáli dôstojne,“ vyhlásil Beazley.
Liberáli vsadili na svoju rozhodnosť v zahraničnej politike a ekonomickú stabilitu. Ich najväčším tromfom však bol úspech v riešení konfliktu vo Východnom Timore, zadržanie nelegálnych plavidiel, udržanie kurzu meny a nízkych bankových úrokov. „Čakajú nás mnohé nepredvídateľné okolnosti, ktoré sa začali teroristickým útokom 11. septembra. Austrália je rozhodnutá bojovať za mier a demokraciu po boku amerických priateľov,“ vyhlásil staronový premiér Howard. „Sme vďační za prejavenú dôveru, ani teraz nesklameme,“ dodal.
Autor: ANDREJ BUČKO, Melbourne pre SME