
Bojovníci opozičnej Severnej aliancie sa modlia neďaleko frontovej línie. Dúfajú, že s božou pomocou sa dostanú až ku Kábulu, nateraz ovládaným islamským hnutím Taliban. FOTO - REUTERS
že Taliban v bojoch za posledných 48 hodín stratil hlavnú bojovú silu. Opozičné sily údajne teraz postupujú v severoafganskej provincii Kunduz, a otvárajú tak cesty do Tadžikistanu.
Taliban mal podľa Abdulláha na severe krajiny 15-tisíc bojovníkov, ktorí sú teraz obkľúčení v Kunduze. Priznal, že opozičné sily postupujú aj ku Kábulu, ale neoznámil, či sú pripravené vstúpiť do Kábulu, ak bude mesto dobyté. „O politickom vákuu musíme diskutovať s našimi afganskými i zahraničnými partnermi, hlavne s OSN,“ povedal. Reakciou afganského vládneho hnutia Taliban na rýchly postup opozičných oddielov na Kábul, je sprísnenie bezpečnostných opatrení v meste.
Boje na severe
Opozičné sily podľa hovorcu Severného spojenectva Muhammada Ašrafa Nadíma postúpili do provincie Bámján, ležiacej severozápadne od Kábulu, a zaujali pozície zhruba dva kilometre od jej správneho strediska Bámján. Oznámil, že v bojoch pri Mazáre Šeríf zneškodnili opozičné sily 1200 Pakistancov a Arabov, bojujúcich na strane hnutia Taliban.
Silné explózie sa ozvali ráno v afganskom hlavnom meste Kábule po tom, čo americké bojové lietadlá znovu bombardovali pozície vládneho hnutia Taliban. Podľa svedeckých výpovedí obyvateľov bomby dopadli vnútri mesta a nie na jeho okraji. Americké bombardéry v posledných dňoch podnikajú početné nálety na pozície Talibanu pozdĺž frontovej línie severne od Kábulu.
Našli chemické laboratóriá
Spojené štáty objavili v Afganistane dve miesta, kde sa Usáma bin Ládin a jeho stúpenci z organizácie al-Káida mohli snažiť o výrobu smrtiacich chemikálií. Jedným z týchto miest je dedina Derunta blízko východoafganského mesta Dželálábádu, kde ja laboratórium na vývoj chemických zbraní. Druhým miestom je závod na výrobu hnojív v Mazáre Šeríf, ktorý v piatok dobyla opozícia.
Americké bombardovanie sa týmto miestam vyhlo, hoci americké spravodajské služby sa domnievajú, že al-Káida už na jednom z týchto miest vyrába kyanidový plyn, napísal americký denník The New York Times.
Miliarda pre Pakistan
Spojené štáty Americké poskytnú Pakistanu pomoc v hodnote jednej miliardy dolárov, znížia dlh tejto krajiny a zrušia sankcie zavedené predchádzajúcou vládou. Týmto vyhlásením začal prezident Spojených štátov George Bush spoločnú tlačovú konferenciu po schôdzke s pakistanským prezidentom Parvízom Mušarafom. Obaja prezidenti sa ďalej zhodli na tom, že oddiely opozičného Severného spojenectva by sa pri postupe na juh Afganistanu nemali pokúšať obsadiť hlavné mesto Kábul.
(čtk, reuters)