BRATISLAVA – Budúca slovenská vláda bude menšinová a podporu v parlamente jej zabezpečí dohoda s časťou opozície. Tak sa podľa KDH dá dosiahnuť, aby vo vláde nebolo HZDS a aby bola lepšia ako tá dnešná. Hnutie k modelu tolerančnej zmluvy dospelo po zhodnotení súčasných preferencií všetkých politických strán a bude ho presadzovať. Podľa politológov i politikov z iných strán je predčasné hovoriť o povolebnom usporiadaní rok pred voľbami.
KDH verí, že po voľbách bude mať takú silu, aby vláda bez HZDS mohla vzniknúť len podľa predstáv kresťanských demokratov. Presadzuje menšinovú vládu pravice (blok KDH, SDKÚ, ANO, SMK) a je mu jedno, či ju ako zmluvná opozícia podporí ľavicový blok (Smer, SDĽ), alebo HZDS. Potom vláda zabezpečí vstup do NATO aj dôležité reformy a nebudú v nej bývalí komunisti.
Dobrou možnosťou pre Slovensko by podľa hnutia bola i vláda ľavice podporovaná pravicou, ale tú KDH nepodporuje, lebo jeho úsilie smeruje k vytvoreniu pravicovej vlády. Podporu vlády HZDS pravicou zase vylučuje úplne.
O možnosti volebného víťazstva pravice, ktoré by zaručilo zostavenie väčšinovej vlády bez opozičnej zmluvy, predstavitelia hnutia v sobotu nehovorili.
Vláda širokej koalície „všetkých proti HZDS“ sa podľa KDH neosvedčila a je rozčarovaním pre voličov. Navyše je to predstava SDKÚ.
Podľa podpredsedníčky SDKÚ Zuzany Martinákovej sa predstavy KDH pravdepodobne ani nebudú dať uskutočniť, keďže tolerančnú zmluvu s nikým neprerokovalo. „Môže to znamenať, že kresťanskí demokrati si odrežú cestu ku koaličným rozhovorom po voľbách.“
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová si myslí, že KDH „trošku“ nechápe politickú realitu. „Po roku 2002 by nemala byť žiadna menšinová vláda. Bola by to katastrofa pre Slovensko.“
Na otázku, či KDH do vlády širokej koalície po voľbách nepôjde, predseda Pavol Hrušovský odpovedal: „Je zbytočné o tom diskutovať. Rada prijala odporúčanie presadzovať tento typ povolebného usporiadania a ja som ním viazaný. Je to jediné riešenie, ktoré dnes KDH ponúka. Ak by malo prísť k zmene, musí o tom rozhodnúť orgán strany.“
Podpredseda Vladimír Palko prirovnal zostavovanie vlády k práci v Hollywoode. „Rambo bol úspešný, tak prišiel Rambo dva a Rambo tri. Nikdy sa nenatáčajú pokračovania filmov, ktoré boli čo i len priemerné.“
„Ak by tolerančnú zmluvu odmietol Mikuláš Dzurinda, bolo by to veľmi zvláštne,“ tvrdí Palko. Širokospektrálna vláda je podľa Palka prejavom slabosti. „Je to prejav, že si nevie predstaviť čisto pravicovú vládu. My si ju vieme predstaviť.“
Martináková hovorí, že KDH zostáva najbližším partnerom SDKÚ, ale „jeho model je väčšou zárukou nestability ako dobrá koaličná dohoda aj s inými (ľavicovými) partnermi“.
Ak by tolerančnú zmluvu odmietol Robert Fico, má podľa Palka povedať, čo navrhuje – buď svoju vládu s HZDS, alebo s niektorou z dnešných vládnych strán, ktoré stále kritizuje.
(fw)
Čo ponúka KDH
Tolerančná zmluva podľa predstáv KDH by mala zmluvnej opozícii zaručiť miesto predsedu parlamentu, NKÚ, riaditeľa SIS, zmluvná opozícia by obsadila ústredné orgány štátnej správy volené parlamentom, pomerný počet miest prednostov okresných a krajských úradov a funkcií v FNM a prípadne i ďalšie posty. Za to by sa zaviazala, že nebude hlasovať za odvolanie vlády. Podporovať ju však nemusí.
Podporu pre zákony by vláda hľadala raz v zmluvnej, raz v nezmluvnej opozícii, výmenou za koaličnú podporu návrhov, ktoré by navrhovala opozícia.
O svojej idei nebude hnutie rokovať s politickými stranami, ale predstaví ju prezidentovi.
(fw)