ROMAN VAVRÍK, poslanec SDK (SDKÚ): Nevyzerá to v poriadku. Ale pokiaľ sú tam prísne pravidlá a o dotáciu sa môžu uchádzať všetci, ktorí spĺňajú isté podmienky, pokiaľ je tam výberová komisia, viem si predstaviť, že by tam mohla byť aj transparentnosť. Ale aj tak je to chúlostivé a nepríjemné.
V každom prípade by mal o tom informovať verejnosť a médiá, aby tam mohla byť silnejšia verejná kontrola.
JÓZSEF KVARDA, poslanec SMK: Áno. Ako by sme k tomu došli, keby minister rozdával peniaze len preto, že v tej firme je?
Neviem, či sa dá tento problém vyriešiť transparentne. Podľa mňa by tam minister vôbec nemal byť. Ak by na to vopred upozornil a vláda by firme napriek tomu odsúhlasila balík peňazí – prosím, na Slovensku je to tak.
ĽUBOMÍR ANDRASSY, poslanec SDĽ: Je to absolútne v rozpore so zdravým rozumom. Či už sa to týka dotácií, alebo výberových konaní, kde súťaží firma, v ktorej má zastúpenie člen vlády alebo ústavný činiteľ. Je to neprijateľné, ak chceme hovoriť o spoločnosti, kde platia jasné pravidlá.
Je nevyhnutné, aby o licenciách, zákazkách a dotáciách rozhodovali nezávislé výberové komisie, v ktorých nebudú mať účasť politici či ústavní činitelia. Mal by to upravovať zákon. Ak sa tak stane, pridelenie dotácií aj firme, v ktorej má účasť politik, je vysvetliteľné, ale politik by sa nemal báť o tom hovoriť a aktívne o tom verejnosť informovať. Mohol by tak predísť špekuláciám.
KATARÍNA TÓTHOVÁ, poslankyňa HZDS-ĽS: Jednoznačne áno. Veď ak má účastinu vo firme, je zainteresovaný. Ak rozhoduje o takej firme, jednoznačne je zaujatý a ide o rozpor záujmov.
Viem si predstaviť, ako by sa v takých prípadoch dala zvýšiť verejná či parlamentná kontrola, ale táto vláda to nemôže realizovať, pretože vodu káže a víno pije.
JOZEF PROKEŠ, poslanec SNS: Je to veľmi delikátna otázka. Je taký podnik menejcenný medzi ostatnými podnikmi, ktoré sa uchádzajú o dotácie? Je to skôr otázka morálneho prístupu konkrétneho človeka. Všeobecne by malo platiť, že ak niekto dostane sumu z verejných peňazí, malo by byť známe, kto a koľko dostal – bez ohľadu na to, či v nejakom podniku verejný činiteľ má či nemá podiel – v takom prípade totiž môžu existovať iné väzby. To, či verejný činiteľ má majetkovú účasť, alebo nie, by malo byť dôvodom na prísnejšiu kontrolu. Na automatické zamietnutie žiadosti nie.
PETER TATÁR, nezávislý poslanec (OKS): Je to konflikt záujmov. Celý systém agrosektora je postavený na konflikte záujmov. Vyplýva z komunistického hospodárstva – nie sú usporiadané vlastnícke vzťahy. Štát teda hospodári na cudzej pôde a neplatí za ňu poriadne nájomné. Hospodári sa s dotáciami zo štátneho rozpočtu, odvolávajúc sa na štedrosť, a teda socializmus Európskej únie. To potom zneužívajú jednotlivci.