Starostovia spišských obcí z oblasti Javoriny povstali pri hlasovaní parlamentu o navrátení pozemkov pôvodným vlastníkom. Pred záverečným hlasovaním to však v poslaneckej snemovni „zašumelo“, keď pred plénom vystúpil šéf klubu kresťanských demokratov František Mikloško. Snažil sa poslancov presvedčiť, aby novelu o navrátení pozemkov podporili.
„Ctíme si ten majetok občanov, ktorý ich rodičia a prarodičia stáročia zveľaďovali a ktorý im v jednej chvíli zobrali,“ hovoril Mikloško.
Svoju reč prerušil poznámkou: „Pán Kanis, nevykrikujte na mňa, lebo to nemám rád.“ Po ďalších výkrikoch z poslaneckých radov sa Mikloško opäť obrátil k poslancom SDĽ a dodal: „To ste vy, ktorí ste to kradli tým ľuďom za posledných štyridsať rokov. KDH sa nedá rozčúliť žiadnymi bývalými okresnými tajomníkmi strany.“
Zo 102 prítomných napokon za zákon hlasovalo len 45 poslancov. Podľa Pavla Kanisa Mikloško nevystúpil takticky, ale propagandisticky. „Politika sa nedá robiť len tým, že sa stále niekto vracia do minulosti,“ povedal Kanis. (sp)