Americká centrálna banka bojuje všetkými silami proti hospodárskej recesii. V utorok znížila desiaty raz v tomto kalendárnom roku a tretíkrát po teroristických útokoch na krajinu hlavnú úrokovú mieru. Krátkodobá sadzba pre medzibankové obchody klesla na 2 percentá. Na porovnanie - začiatkom tohto roku bola 6,5 percenta.
Príčina úrokového ohňostroja je jednoduchá. Nižšie úroky znamenajú pre podniky lacnejšie refinancovanie investičných úverov. Pre spotrebiteľov zase výhodnejšie podmienky pri kúpe tovarov dlhodobej spotreby. Intenzívnejšie investičné aktivity a mohutnejšie konzumné nákupy sú vodou na (v súčasnosti zaseknutý) konjunkturálny mlyn. Americká ekonomika nepotrebuje nič viac ako činorodé firmy a agilných spotrebiteľov - len tak možno vyviaznuť zo súčasnej hospodárskej recesie.
Znižovanie úrokov má na burzu pozitívny vplyv. Klesá príťažlivosť vkladania peňazí do (bezpečne zúročiteľných) štátnych obligácií a rastie atraktivita investícií do akcií, ktoré sú síce rizikové, ale ponúkajú väčšie zisky. Čím nižšia úroková miera, o to viac burziánov sa prikláňa k alternatíve obchodovať s akciami.
Súčasné sadzby sú také malé, že sa v Spojených štátoch pomaly neoplatí vkladať do peňažných fondov. Po odrátaní inflácie a daní sa nedá vylúčiť, že docielia negatívne výnosy. Americké peňažné fondy spravujú približne 2,3 bilióna dolárov. Iba za posledný rok sa ich hodnota zvýšila o 400 miliárd dolárov. Centrálna banka dúfa, že časť prostriedkov sa preleje z peňažných do akciových fondov. Tak by sa zvýšil dopyt po akciách a tým aj ich kurz.
Hlavné burzové ukazovatele reagovali na desiate tohtoročné zníženie úrokov pomerne pokojne. Hlavný barometer „starej ekonomiky“ Dow Jones Industrial Average v utorok stúpol o 150 bodov na 9591 bodov a v stredu klesol minimálne na 9665 bodov. Dominantný indikátor „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite v utorok vzrástol z 1794 na 1835 bodov, v stredu nepatrne na 1837 bodov.
Kritickí pozorovatelia nespokojní so zvyšovaním hodnoty väčšiny akcií by si mali položiť zásadnú otázku: kde by asi stáli Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite, keby ústredná banka neznižovala takýmto jedinečným spôsobom úrokové sadzby, keby výlučnými informáciami na parkete boli Jóbove zvesti o katastrofálnom podnikateľskom vývoji väčšiny akciových spoločností, o prepúšťaní zamestnancov a zatváraní výrobných prevádzok? A nemali by stratiť zo zreteľa, že centrálni bankári si nechali otvorené dvierka na jedenáste zníženie úrokovej miery. Rozhodnúť by sa malo na zasadnutí americkej centrálnej banky 11. decembra.
Priestor na ďalší pokles úrokov a tým rast kurzov je tu - treba ho len využiť.