
Inzeráty na predaj troch rozvodných podnikov v britskom denníku Financial Times. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Vláda včera prostredníctvom inzerátov v tlači odštartovala tendre na predaj menšinových balíkov troch rozvodných energetických podnikov. Tie sú považované za najlukratívnejšiu časť elektroenergetiky, pričom ich zisky budú závisieť aj od cien, za ktoré ponúknu elektrinu domácnostiam a firmám.
Samotný vývoj cien však nebudú diktovať len noví vlastníci. „Ceny bude posudzovať nový regulačný úrad, nakoniec tak je to aj v iných krajinách. Nikde, ani v tej najliberálnejšej krajine, sa ceny distribuovanej elektriny neponechávajú bez zásahov štátu,“ povedal pre SME generálny riaditeľ sekcie energetiky, hutníctva a nerastných surovín rezortu hospodárstva Ondrej Studenec.
Ceny však zároveň musia odzrkadľovať aj reálne náklady rozvodných podnikov. Preto sa môžu medzi jednotlivými regiónmi objaviť cenové rozdiely. Príkladom sú sťažnosti niektorých obcí v Českej republike, ktoré platia za prúd viac ako obce v iných krajoch. Podľa Studenca je to spôsobené tým, že jednotlivé rozvodné podniky nakupujú elektrinu od výrobcu za rôzne ceny. Ziskové marže medzi nákupnými a predajnými cenami sú vo všetkých rozvodných podnikoch rovnaké.
Vláda ponúka do privatizácie 49-percentné balíky Západoslovenskej energetiky (ZSE), Stredoslovenskej energetiky (SSE) a Východoslovenskej energetiky (VSE). ZSE sa už pritom pretransformovala na akciovú spoločnosť, vo zvyšných dvoch podnikoch sa táto zmena očakáva v decembri, prípadne v januári. Záujemcovia majú podľa inzerátu predložiť svoje ponuky do dvanástej hodiny 28. novembra tohto roku. Minister hospodárstva Ľubomír Harach počíta so vstupom investorov do rozvodných podnikov už v júni budúceho roku.
Čo získajú investori distribučná sieť v km veľkosť trhu v km2 počet zákazníkov
ZSE 34 000 14 850 965 000
SSE 31 400 18 800 686 000
VSE 19 750 16 000 600 867