korún. Napriek priaznivému vplyvu na rozpočet nemá návrh podporu ministerstva financií.
Doposiaľ platné „pranie“ kupónov umožňuje nenáročnú daňovú optimalizáciu pre široké spektrum právnických osôb. Túto možnosť využívajú už roky najmä finančné inštitúcie, ktoré aj napriek vysokým ziskom znížili svoju daňovú povinnosť na minimum. Novela, o ktorej dnes parlament rozhoduje, navrhuje odstránenie zrážkovej dane, ktorú podnikateľské subjekty platia hneď pri nákupe dlhopisov či pokladničných poukážok. „Čudujem sa ministerským úradníkom, že odmietajú návrh, ktorý by takúto deformáciu odstránil. Tým, že daňová legislatíva obsahuje niekoľko druhov daní a viacero daňových sadzieb, dochádza k daňovým arbitrážam, ktoré napríklad umožňujú umelé zvyšovanie nákladov pri prijatých úrokoch. Takémuto systému chýba logika,“ povedal denníku SME výkonný riaditeľ Asociácie správcovských spoločností Roman Scherhaufer.
Jedným z dôsledkov legislatívy umožňujúcej legálne prepieranie kupónov je fakt, že na slovenskom kapitálovom trhu je objem obchodov s dlhovými cennými papiermi neporovnateľne vyšší ako objem akciových obchodov. Podľa Scherhaufera sa však „drvivá väčšina“ obchodov s dlhopismi realizuje účelovo, práve pre možnosť a daňovú výhodnosť prania kupónov. Pretože od roku 1997 sú výnosy z dlhopisových kupónov zdaňované zrážkovou daňou, majitelia dlhopisov ich krátko pred splatnosťou kupónu môžu previesť na fyzickú osobu alebo na zahraničný subjekt, ktorý po výplate kupónového výnosu vráti cenný papier späť pôvodnému majiteľovi. Povinnosť platiť daň z kupónu majú totiž len domáce právnické subjekty.
Odstránenie tejto deformácie by malo napomôcť normálnemu fungovaniu kapitálového trhu. „Súčasná legislatíva vyslovene motivuje banky a ostatných investorov k tomu, aby držali tieto cenné papiere až do ich splatnosti a odrádza ich od obchodovania,“ dodal Scherhaufer. Zvýšenie daňových príjmov odbúraním nesystémových deformácií trhu by mohlo byť základom pre podporu daňovej motivácie investovania do cenných papierov zavedením tzv. ISPA účtov pre fyzické osoby. Ide o oslobodenie výnosov z predaja bonitných cenných papierov, ktoré sú dosahované každoročne investovaním sumy neprevyšujúcej pol milióna korún.
MICHAL NALEVANKO