
Existuje množstvo spôsobov, ako sa dá odpozorovať identifikačné číslo platobnej karty. Ak sa páchateľ dostane ku karte, alebo k jej identifikačným údajom, už mu nič nebráni, aby držiteľovi karty vybielil účet.
FOTO - ĽUBOŠ PILC
aj oblasť platobných kariet,“ povedal pre SME Roman Začka z Tatra banky.
Napríklad v Čechách v priebehu posledného polroka boli dva väčšie prípady podvodov s platobnými kartami, kým na Slovensku nebol medializovaný ani jeden. V prvom páchatelia upchali bankomaty, aby v ňom karta uviazla. Pod zámienkou pomoci pristúpili k držiteľovi karty a odpozorovali identifikačné číslo. Keď majiteľ karty odišiel s tým, že karta zostala uviaznutá, páchateľ ju vybral a použil na výber hovosti. Pokusy oklamať bankomat a vrátiť časť hotovosti späť do prístroja sa vyskytli na Slovensku aj v Čechách. V tomto prípade sa však pokúšali obohatiť samotní majitelia kariet.
Strata alebo krádež sú najčastejším spôsobom zneužitia platobných kariet. Vyskytli sa však aj prípady, že podvodník vyrobil falošnú kartu, ktorou vyberal peniaze z bankomatov alebo platil v obchodoch. Jedným zo spôsobov ako vyrobiť falošnú platobnú kartu je okopírovať údaje z magnetického prúžku na zadnej strane, keď sa jej majiteľ nepozerá. Potom stačí už len odpozorovať identifikačné číslo, pričom preniesť údaje na čistú kartu už nie je problém. Snímač ani čistá karta s magnetickým prúžkom pritom nie sú veľmi drahé záležitosti.
V Českej republike bol takýto snímač nainštalovaný na čítacom zariadení pri vstupe do samoobslužnej zóny. Tie by však mali byť podľa predstaviteľov slovenských bánk bezpečné. „Do dnešného dňa neboli v našich samoobslužných zónach evidované žiadne pokusy o zneužitie platobných kariet. Akékoľvek aktivity prípadných páchateľov by boli vďaka bezpečnostnej technike bezprostredne identifikované,“ povedal Norbert Lazar zo Všeobecnej úverovej banky. Namontovať čítacie zariadenie na bankomat sa nedá a na platobný terminál v obchode je to problematické.
Spôsobov, ako sa dajú falšovať karty, je viacero, ale banky nerady rozprávajú o podrobnostiach. „Nechceme dávať návod, ako to robiť,“ tvrdia predstavitelia bankového sektora. Ako však dodávajú, majú spôsoby ako odhaliť výbery a platby vykonané podvodníkmi. Kartové operácie sú totiž neustále monitorované a nezvyčajné transakcie sú hlásené. Pomocou tohto systému už bolo odhalených viacero pokusov o podvod. „V tejto veci banky spolupracujú s políciou a medzinárodnými kartovými asociáciami, ktoré nielen pomáhajú riešiť už vzniknuté prípady, ale aj poskytujú výmenu informácií medzi bankami v celosvetovom meradle,“ povedal Začka. V prípade, že sa preukáže podvod, banka klientovi vráti peniaze, o ktoré prišiel.
Používanie falošných kariet je jednoduchšie pri výbere z bankomatov, pretože pri platení v obchode by ju predajca mohol, vzhľadom na viaceré ochranné prvky rozpoznať.
GABRIEL KÁDASI