
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová a čínsky námestník ministra zahraničných vecí Wang Guangya podpísali dohodu o spolupráci v oblasti ľudských práv. FOTO - REUTERS
AFP.
„Znepokojuje ma spôsob, akým niektoré krajiny bojujú s terorizmom. Treba prijať isté opatrenia, ale zároveň aj stanoviť jasné hranice,“ uviedla Robinsonová na tlačovej konferencii na úvod svojej návštevy v Číne. Spresnila, že si „zvlášť robí starosti“ o ujgurskú populáciu v autonómnej oblasti Sin-ťiang a o situáciu v Tibete a vyhlásila, že o týchto problémoch bude rokovať s čínskymi predstaviteľmi.
Peking označuje ujgurskú moslimskú menšinu i nepohodlných obyvateľov Tibetu za teroristov a tvrdí, že proti nim musí bojovať. V súvislosti s návštevou Robinsonovej zverejnila Čína o Tibete rozsiahly materiál, v ktorom vyzdvihla zásluhu komunistickej vlády na tamojšom hospodárskom pokroku. „Vývoj dejín Tibetu v posledných päťdesiatich rokoch je cestou od tmy k svetlu, od spiatočníctva k pokroku, od chudoby k prosperite, od izolácie k otvorenosti, cestou k modernizácii v rámci veľkej čínskej rodiny,“ píše sa v štúdii.
Toto tvrdenie je v priamom rozpore s kritikou protibetských aktivistov, ktorí upozorňujú na to, že Peking potláča tibetskú kultúru, zneužíva jeho prírodné zdroje a zaplavuje región prisťahovalcami z radov väčšinových Číňanov.
Robinsonová na tlačovej konferencii nezabudla ani na jednotlivé prípady porušovania ľudských práv a otázku mučenia, ktoré je „v Číne veľmi rozšírené“. „Spomenula som individuálne prípady na svojich predchádzajúcich návštevách a urobím to pri tejto príležitosti znovu,“ vyhlásila. Vysokú komisárku v utorok požiadala manželka najznámejšieho čínskeho disidenta Sü Wen-lia, aby sa zasadila o jeho oslobodenie. Sü si odpykáva 13-ročný trest za podvratnú činnosť. (čtk)