Na Ďalekom východe sa začína nová energetická kríza

Ani túto zimu sa zrejme obyvatelia ruského Ďalekého východu nezohrejú. Kým vlani prerušili energetické koncerny dodávky tepla, pretože sa nestihli pred zimou dostatočne zásobiť uhlím, tento rok je to z iného dôvodu: od tepla odstrihávajú neplatičov. ...

Ani túto zimu sa zrejme obyvatelia ruského Ďalekého východu nezohrejú. Kým vlani prerušili energetické koncerny dodávky tepla, pretože sa nestihli pred zimou dostatočne zásobiť uhlím, tento rok je to z iného dôvodu: od tepla odstrihávajú neplatičov. Často ide o celé dediny a mestá, pretože obecné pokladnice zívajú prázdnotou. Podobné problémy sú s elektrinou a teplou vodou.

Najviac postihnutá je Prímorská oblasť s hlavným mestom Vladivostokom. Tam pred necelými dvoma týždňami prestali chodiť trolejbusy a električky, pretože mesto nebolo schopné zaplatiť dodávky prúdu. Celková zadlženosť obcí je milióny rubľov. Distribútorské firmy riešia ich platobnú neschopnosť tým, že prerušia dodávky prúdu, ktoré obnovia, až keď dlžník zaplatí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V rozvodniach elektriny sa dokonca objavila polícia, ktorá bráni vstupu zamestnancom a má chrániť rozvodne pred spustením bez povolenia distribútora. Podľa právnikov je toto riešenie nelegálne, pretože energetické firmy by mali podľa zákona dlžníkov najskôr zažalovať a počkať na verdikt súdu. Medzi postihnutými sa neocitajú len úrady a obyčajní ľudia, ale aj nemocnice, školy a detské domovy.

Ruské médiá už situáciu nazvali energetickou vojnou. Tá sa priamo týka aj ich. Pred mesiacom z rovnakého dôvodu, teda neplatenia za dodávky elektriky, stmavli obrazovky televízorov a ohluchli rádioprijímače v tisíckach domácností na Ďalekom východe. Vinný je distribútor televízneho a rozhlasového signálu v tejto oblasti, ktorý nemá peniaze na zaplatenie energie.

SkryťVypnúť reklamu

Občania začínajú tak ako vlani vychádzať do ulíc a protestovať pred budovami mestských zastupiteľstiev. V minulom roku podobné protesty k ničomu neviedli, i keď politici sľubovali nápravu. Ľudia museli doma nocovať v kožuchoch a v niektorých bytoch sa ortuť teplomerov nevyšplhala vyššie než päť stupňov nad nulou.

Tento rok mala vykurovacia sezóna začať už pred mesiacom. Nezačala. Preto medzitým mnohí ľudia začali v obchodoch vykupovať pece a zásobovať sa drevom na zimu, ktorá býva v Prímorskom kraji krutá. Mrazy presahujú často mínus dvadsať stupňov.

Lesníci sú k nájazdom miestnych obyvateľov na drevo zhovievaví. Chápu, že poriadne poleno je často jedinou záchranou pred chladom. Drevo sa však veľmi rýchlo stalo predmetom špekulatívneho obchodu. Nemálo ľudí sa začalo živiť tým, že ho chodia predávať vo veľkom meste, kde je jeho akútny nedostatok.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa miestni gubernátori snažia obyvateľstvo upokojiť, že teplo tento rok predsa len bude, nikto tomu neverí. I keby sa podarilo obnoviť jeho dodávky, hrozí, že väčšina teplovodov okamžite popraská, pretože už začalo mrznúť a drvivá väčšina teplovodov sa dlhé roky neopravovala.

Zúfalú situáciu ešte zdôraznila hladovka lekárov niekoľkých staníc rýchlej záchrannej služby v Prímorí. Postupne sa k nim pridávajú aj vodiči sanitiek a zamestnanci ďalších polikliník. Lekári nedostali niekoľko mesiacov výplatu a nemôžu sa preto zásobiť na tuhú zimu teplým oblečením a kurivom. Najhoršie sú na tom rodiny, kde muž i žena pracujú v nemocnici, pretože obaja nedostávajú mzdu a často musia hladovať nedobrovoľne.

„Aký je v tom rozdiel? Doma nie je nič na jedenie, takže ak hladujem tu dobrovoľne, je to úplne jedno,“ vyhlásil do televíznej kamery jeden z hladovkárov, vodič sanitky.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa posledných štatistík dlhuje štát svojim zamestnancom spolu 34 miliárd rubľov.

Autor: JANA USTOHALOVÁ, Moskva pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 320
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 981
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 590
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 357
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 034
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 765
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 593
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu