V extrémnych prípadoch bude vonku aj mínus štyridsať stupňov a nad súvislou vrstvou snehu bude prefukovať ostrý vietor. Nechránená časť tela zmrzne za tridsať sekúnd.
Zimní bojovníci
Američania plánujú na zimu operácie malých skupiniek špeciálnych jednotiek. Vyhlásili, že zima je ich výhodou, pretože sú na ňu pripravení. Lepšie ako Taliban a teroristi.
„Cvičíme zimné boje. V zime sa cítime v pohode,“ povedal pre denník The Washington Times nemenovaný člen amerických špeciálnych jednotiek. Vojaci trénujú v americkom Colorade, občas aj v Nórsku. Mali by sa k nim pripojiť aj Briti – údajne najlepšie trénovaní zimní vojaci na svete. Naopak, Afganci zimné boje netrénujú. Občianska vojna v Afganistane máva každý rok od novembra do apríla prestávku.
Nemotorné kombinézy
Americkí a britskí zimní bojovníci musia byť predovšetkým teplo oblečení. Najmodernejšie „skafandre“ dokonale izolujú vojaka od zimy a zároveň dnu prepúšťajú ventilovaný vzduch. Majú dve vrstvy – vnútorná je zložená z látok, ktoré udržiavajú teplo a zároveň odvádzajú pot do vonkajšej vrstvy, kde sa odparí.
Vojakovi v ťažkej uniforme však všetko trvá dlhšie. Podľa správy výskumníkov americkej armády je napríklad oprava pristávacej plochy v zime o 80 percent dlhšia ako v lete.
Každý pohyb vojaka navyše stojí oveľa viac energie ako obyčajne, preto je kľúčové, aby neustále dopĺňal tekutiny. „Musia piť, aj keď nie sú smädní,“ píše sa v správe. Bez tekutín by im znehybneli nohy a ruky. Zo správy vyplýva, že zima je jasným spojencom Talibanu a americkí vojaci budú mať veľký problém. „Zníži sa ich obratnosť, presnosť a sila útokov.“
Stopári
Afganskí vojaci nemajú žiadne špeciálne zimné uniformy, len svoje tradičné obnosené vesty a hrubé prikrývky. Ich taktika je jasná: schovať sa v jaskyni a tam zimu prečkať.
Prezradiť ich môže teplo. Americké detekčné systémy v zime ľahšie nájdu tepelné zdroje – teroristov či ich oheň, aj keď sú schovaní v jaskyni. „Termálne signály budú predovšetkým v zime dobre fungovať,“ hovorí jeho kolega. „Sú založené na kontraste teplôt. Ľudské telo či oheň vám udrú do očí.“
Zima má pre Američanov ďalšiu výhodu – každý pohyb zanecháva stopu v snehu. Tú vidieť aj z lietadla. „Na miestach, kde si rozložia oheň, bude sneh roztopený,“ dodáva nemenovaný člen špeciálnych jednotiek. Sneh im ponúka aj možnosť vykopať v ňom dieru a striehnuť na nepriateľa.
Stroje nemajú rady zimu
Zlyhať môže technika. Zbrane ľahko zamŕzajú, radary prestávajú fungovať. Navigačný systém GPS, ktorý používajú americké jednotky, by to mal vydržať.
Vojenské vozidlá čakajú zasnežené a zľadovatené cesty. Do akcie sa preto dostanú snežné skútre a Briti majú dokonca špeciálne vozidlo BV206, ktoré sa akoby vznáša nad snehom.
Problémy budú mať aj vrtuľníky. Vzduch bude riedky, čo je pre nízko letiace helikoptéry veľmi nepríjemné, píše britský denník The Times. V každej chvíli sa môže prihnať snehová búrka. Pilot vtedy stráca orientáciu, pretože všetko je rovnako biele.
Bombardovanie nebude také jednoduché ako doteraz – v mraze a hustom snežení môže lietadlo kedykoľvek prestať fungovať či zablúdiť. Každé z nich bude treba pripravovať na let najmenej štyri hodiny.
Americké „inteligentné bomby“ sa budú v zime častejšie mýliť. Preto zrejme Američania začnú viac používať klasické bomby. Pre BBC to povedal David Jordan z Centra pre obranné štúdie na Kings College v Londýne. „Skutočným problémom je nájsť cieľ a zhodiť presne bombu. Preto radšej využijú pozemné špeciálne jednotky,“ špekuluje Jordan.