WASHINGTON, BRATISLAVA – Americká Snemovňa reprezentantov v noci na včera schválila zákon o ďalšej vlne rozšírenia NATO. Kongresmani odsúhlasili aj finančnú pomoc pre kandidátov. Po piatich rokoch sa medzi nich dostalo aj Slovensko, ktoré by malo dostať 8,5 milióna dolárov. Zákon musí ešte schváliť Senát a podpísať prezident.
„Pre Slovensko sa tak končí obdobie, keď sme sa ocitli mimo hlavného prúdu v otázke rozšírenia,“ povedal SME slovenský veľvyslanec v Spojených štátoch Martin Bútora. Slovensko sa podľa neho vracia medzi najvážnejších kandidátov na členstvo.
Slovenskí politici aj vojaci americkú pomoc privítali, ale zatiaľ nemajú jasno, na čo by sa mali peniaze použiť.
„Klamal by som, keby som povedal, že máme premyslené, kam tie prostriedky vložíme,“ hovorí minister obrany Jozef Stank.
„Otázka je predčasná,“ myslí si náčelník generálneho štábu Milan Cerovský. „Určite to bude od prípravy ľudí, ktorá je prvoradá, až po modernizáciu výzbroje.“ (kos, fw)