BANSKÁ BYSTRICA - Absolventom škôl sa v tomto roku neoplatí zaevidovať sa v letných mesiacoch na úradoch práce. Róbert Kováč, poverený riaditeľ odboru služieb zamestnanosti Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny v Banskej Bystrici, včera doslova odkázal absolventom: "Neevidujte sa na úradoch práce, nedostanete žiadne dávky!" Momentálne slovenské úrady práce evidujú takmer 23-tisíc absolventov, ku ktorým sa ešte pridajú tohtoroční.
Ešte prednedávnom niektorí absolventi stredných škôl počas prázdnin využívali systém, pretože po zaevidovaní sa na úrade dostávali sociálne dávky približne 3,5-tisíca korún a neskôr približne polovicu. Kováč pripustil, že zákon je tvrdý, ale rieši zneužívanie systému.
"Nemôžu sa spoliehať, že sa dostanú do evidencie, lebo im to nič neprinesie. Nedostanú nič, ani podporu v nezamestnanosti, lebo si neplatili poistné. Naopak, rodičia prídu o rodinné prídavky," konštatoval Kováč.
Úrady predpokladajú, že keď sa absolventi nezaevidujú na úradoch práce v máji, veľkú časť z nich pohltí trh práce.
Ústredie pre absolventov, ktorí nezískajú zamestnanie, pripravilo absolventskú prax, ktorú môžu využiť všetci mladí ľudia do 25 rokov. Jediná podmienka je pracovať denne 4 hodiny za 1500 korún mesačne.
"Absolventská prax je zatiaľ byrokraticky veľmi málo náročná. Oslovujeme čo najviac zamestnávateľov a subjektov, ktoré môžu absolventov prijať," hovorí riaditeľ Kováč.
Len v Banskobystrickom okrese je viac ako tisíc mladých ľudí, ktorí by tento motivačný nástroj mohlo využiť. Zatiaľ prejavilo záujem o absolventskú prax približne 70 z nich. Ústredie očakáva zvýšený záujem aj zo strany zamestnávateľov, pretože ide o lacnú pracovnú silu.
"Tento projekt zamestnávateľa nič nestojí a môže si vyskúšať budúcich zamestnancov," tvrdí Kováč.
Tvrdosť zákona môžu študenti čiastočne zmierniť napríklad dobrovoľnými platbami poistenia v nezamestnanosti počas štúdia, minimálne počas troch rokov. Momentálne najnižšie poistné vychádza na približne 120 korún mesačne. Ak by sa však absolventovi nepodarilo získať zamestnanie, mal by pol roka nárok na dávky v nezamestnanosti, ktoré podľa súčasných prepočtov predstavujú mesačne viac ako 3-tisíc korún.
Ministerstvo práce: Štatistiky nezamestnanosti sme nemenili, ani netajili
BRATISLAVA - Ministerstvo práce sa ohradilo proti včerajšiemu tvrdeniu denníka Pravda, že chce zmeniť štatistiky nezamestnanosti tak, aby sa na verejnosť dostávali iba nižšie čísla.
Denník Pravda napísal, že "podľa dohody s ústredím práce by sa už nemali zverejňovať celkové údaje nezamestnaných, ale len počet tých, ktorí sú pripravení okamžite nastúpiť do práce". Do štatistík by sa tak podľa denníka nedostali napríklad ľudia bez práce, ktorí sú dočasne chorí či ženy na materskej, ale len tzv. disponibilní nezamestnaní.
Hovorca Martin Danko povedal, že na vykazovaní štatistiky disponibilnej nezamestnanosti sa štyri roky nič nemenilo a "nijako sme do nej nezasahovali". Stalo sa podľa neho iba to, že ústredie práce do tlačovej správy o nezamestnanosti za apríl nezahrnulo aj počet všetkých evidovaných nezamestnaných, no denníku Pravda ho na jej žiadosť dodatočne poskytlo. (joč)