Hovorkyňa colného riaditeľstva Silvia Balázsiková priblížila dva prípady. V prvom pravdepodobne firma z Kežmarku ukrátila štát na spotrebnej dani o vyše 1,5 milióna, v druhom spoločnosť z Veľkého Medera o vyše 39 miliónov korún. V ostatných prípadoch nemajú ešte výsledky skúšok. V súčasnosti je na Slovensku zadržaných 650-tisíc litrov liehovín. Podľa Balázsikovej však "kontrolné pásky nevykazujú známky pravosti. Je viac než pravdepodobné, že sú falošné."
Jedným z obchodných reťazcov, kde colníci zabavili podozrivé fľaše, je Carrefour. "Alkohol vzali s tým, že budú kolky preverovať. Ako to dopadlo, neviem. Majú vážne podozrenie, že tie kolky sú falošné," potvrdila hovorkyňa Carrefouru Jana Havlíčková. Podľa nej však zo strany colníkov nezaznela žiadna kritika. "Išlo skôr o to postihnúť falšovateľov." Preto sa ani neobáva, že by mohli dostať pokutu.
Ostatné obchodné siete buď popierajú, že by u nich colníci nejaký alkohol zabavili, alebo o tom nič nevedeli. "Nemáme žiadnu informáciu, že by to bolo v našich prevádzkových jednotkách," povedal riaditeľ pre maloobchodné reťazce COOP Jednota Vladimír Kocúrek. Hovorkyňu Tesca Oľgu Hrnčiarovú sme zastihli počas cesty autom a nevedela sa k otázke vyjadriť.
Michael Šperl z Kauflandu sa nachádza v Chorvátsku. Jeho kolegyňa Markéta Světlíková povedala, že sa mu bude snažiť doručiť otázku, ale nemôže nám sľúbiť odpoveď.
Colníci skontrolovali počas dvoch dní niekoľko stoviek obchodov. "Máme štrnásť colných úradov a každý vykonal niekoľko desiatok kontrol," hovorí Balázsiková. Zatiaľ vyčísľujú len škodu, ktorá vznikla krátením spotrebnej dane. Ak však zistia, že alkohol pochádzal zo zahraničia, škoda sa ešte zvýši. "V takom prípade pripadá do úvahy aj únik na cle a na dani z pridanej hodnoty," dodala.
Ak by dostali pokuty aj obchody, pravdepodobne by sa museli obrátiť na súd a zažalovať dodávateľov. Platný zákon o obchodných reťazcoch im totiž zakazuje preniesť akékoľvek pokuty od štátnych orgánov na dodávateľov.
Havlíčková z Carrefouru však tvrdí, že obchodníci nemajú možnosť, ako sa proti falzifikátom brániť. "Máme uzatvorené zmluvy s výrobcami alebo distribútormi. Nemáme oprávnenie a ani nevieme skontrolovať kolky. Lebo nevieme, ako vyzerá pravý kolok. Colná správa nás ani nijak nepoučila."
Označovanie alkoholu
Pásky, ktoré sú na fľašiach liehovín, majú za úlohu identifikovať alkohol, za ktorý bola riadne zaplatená spotrebná daň. Obsahujú niekoľko identifikačných prvkov, ktoré sa dajú skontrolovať pod ultrafialovým svetlom. V prípade, že polícia dokáže, že išlo o falošné kolky, hrozia firmám, ktorým boli zabavené, pokuty. Balázsiková však nevedela konkretizovať ich výšku.