Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (zľava) so svojím straníckym kolegom z KDH ministrom vnútra Vladimírom Palkom debatujú s ministrom zahraničia Eduardom Kukanom z SDKÚ, ktorý má námietky proti obmedzovaniu ministrov parlamentom. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Kabinet sa nedohodol, či zákon podporí. Hrušovský chápe, že "vláda sa bráni", ale aj slovenský parlament si chce budovať "novú kultúru svojich právomocí vo vzťahu k európskym inštitúciám". Minister zahraničia Eduard Kukan z SDKÚ tvrdí, že nejde o "ostrý spor" a že rozdiely nie sú také, aby spôsobili napätie v koalícii.
Ministri by sa podľa Hrušovského návrhu mohli odchýliť od záväzného stanoviska parlamentu a nového výboru pre európske záležitosti len v nevyhnutnom prípade so zreteľom na záujmy štátu. Ihneď po rokovaní s orgánmi únie sú povinní o takom prípade informovať parlament.
Kukan považuje takýto záväzok potvrdený ústavným zákonom za "to najprísnejšie, čo si môžeme vymyslieť". Obmedzil by vraj prácu ministrov, ktorí sa zúčastňujú na rokovaniach v Bruseli.
Minister dopravy Pavol Prokopovič z SDKÚ si nevie predstaviť, ako by výbor dokázal prijať odborné stanoviská pre všetky rezorty. Položil si otázku, či má on ako minister vôbec cestovať do Bruselu a či nestačí, ak tam pošle svoje stanovisko výbor.
Hrušovský považuje obavy ministrov z obmedzovania ich práce za zavádzajúce. "Parlament by si mal uchovať vplyv na prijímanie niektorých rozhodnutí v únii, ktoré budú svojou silou takisto právne záväzné ako zákony prijaté na Slovensku," povedal.
Ústavný zákon už prešiel do druhého čítania, o jeho podpore chce Hrušovský rokovať so všetkými parlamentnými stranami. So šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom sa už stretol. Hrušovský predpokladá, že zákon by mohli podporiť všetky strany okrem SDKÚ.
(sp)
Zákon má šancu aj napriek odporu vlády
BRATISLAVA - Ústavný zákon o spolupráci parlamentu a vlády v záležitostiach Európskej únie by mal byť v parlamente prijatý aj napriek výhradám viacerých ministrov.
Jednoznačný nesúhlas zaznieva len z radov koaličnej SDKÚ. Šéf ANO Pavol Rusko povedal, že prakticky len zriedka sa môže vyvinúť konflikt medzi vládou a parlamentom pri presadzovaní pozície štátu v orgánoch únie. Poslancom ANO nemieni hovoriť, ako majú hlasovať, "nech rozhodnú, ako to cítia".
Gyula Bárdos je podpísaný pod návrhom zákona so súhlasom SMK, preto si myslí, že zákon získa jasnú podporu strany.
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík hovorí, že je neobvyklé, aby parlament "natvrdo" zaväzoval vládu, "sme však opozícia, preto prečo taký návrh nepodporiť, lebo parlament je jediným nástrojom kontroly vlády".
Poslanec Miroslav Číž zo Smeru povedal, že jeho strana "tenduje" k podpore. Naznačil, že Smer bude chcieť návrh ústavného zákona doplniť zriadením vyšetrovacích výborov. Na tejto požiadavke však podľa Číža trvať nebude, ak sa prijme džentlmenská dohoda, že parlament sa bude vznikom vyšetrovacích výborov zaoberať v najbližšom čase. (sp)