BRATISLAVA – Celá dvojročná práca, búrlivá diskusia, a hádky okolo zákonov o Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase vyšli navnivoč, povedal včera minister Kňažko. Poslanci totiž rozhodli, že o týchto zákonoch už nebudú viac rokovať.
Podľa Františka Mikloška, člena výboru pre kultúru a médiá, zákon dostatočne nebráni ďalšiemu zadlžovaniu verejnoprávnych médií. Okrem toho dostatočne nechráni televíziu pred exekúciou majetku, ktorý by mal na základe zákonov prejsť do vlastníctva STV a SRo. Kňažko to však označil za pseudoargumenty, podľa neho je problém „kdesi inde“.
„Diplomaticky sa tomu zvykne vravieť nedostatok politickej vôle,“ povedal. Poslanci sa podľa neho nechcú zbaviť politického vplyvu na tieto médiá, povedal Kňažko a dodal, že Slovenská televízia nie je verejnoprávna, ale verejnoštátna. Pretože, len málokde vo svete o jej vedení rozhodujú poslanci. A práve v období pred voľbami nechcú tento vplyv stratiť.
Počas včerajšieho hlasovania o pozastavení rokovania sa poslanci z rokovacej miestnosti náhle vytratili. Za hlasovalo 89 poslancov, proti bolo len 15. Podľa Martina Šmatláka, generálneho riaditeľa sekcie médií a audiovízie na ministerstve kultúry, je to výsledok tichej dohody medzi poslancami.
Jaroslav Rezník, ústredný riaditeľ SRo, s rozhodnutím parlametu súhlasí. Podľa neho treba oba návrhy prepracovať, povedal pre TASR.
Podľa M. Materáka, ústredného riaditeľa STV, rezort kultúry nedodržal termíny a ani kvalita pripravených zákonov nebola dostačujúca na to, aby boli schválené, povedal vo svojej reakcii pre agentúru SITA.
V júli bola schválená novela exekučného poriadku, ktorá zabezpečila ochranu majetku STV a SRo.
Stačilo už len, aby sa toto ustanovenie dostalo do zákonov, no to mohli podľa rokovacieho poriadku doplniť len poslanci pozmeňovacím návrhom pri schvaľovaní. Nikto to však nenavrhol, naopak zrušenie rokovania o zákonoch sa odovodňuje tým, že to ustanovenie o exekúcii v zákonoch chýba. (hr)