BRATISLAVA – Z Trestného zákona by poslanci mali vypustiť trestný čin hanobenia prezidenta, vlády, Národnej rady a Ústavného súdu. Zachovaná by mala zostať trestnoprávna ochrana republiky a jej symbolov. Po rušnej debate a viacerých prestavkách predsedajúci napokon rozhodol o odložení hlasovania.
Ak sa prezident republiky bude cítiť dotknutý verejnými výrokmi, bude sa môcť brániť v občiansko-právnom konaní.
Poslanec SDK Tomáš Galbavý povedal, že doteraz platné paragrafy o hanobení, sú v konflikte so slobodou prejavu a sú poplatné starému režimu. Podľa neho zvýšená trestnoprávna ochrana nie je prostriedkom, ktorým by si mal prezident vynútiť vážnosť a úctu.
„Priznajme, že niektoré výroky ústavných činiteľov sú rôzne. Niektoré sú tvrdé, urážajú, dokonca šokujú, ale sú chránené imunitou. Práve toto je nevyvážené, lebo každý má právo na rovnosť pred zákonom,“ myslí si Galbavý.
V časti novely venovanej osvienčimskej lži sa hovorí, že kto verejne prejaví sympatie k fašizmu alebo inému podobnému hnutiu, alebo verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť zločiny fašizmu potresce sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Jeden z predkladateľov Peter Osuský povedal, že Hitlerovmu vraždeniu v Treblinke a Osvienčime predchádzala organizovaná propaganda a príprava zločinov a ak bude dnes oslava týchto zločinov beztrestná, kto zaručí, že si vlastné dejiny neprežijeme ešte raz.
Na listové zásielky obsahujúce údajne antrax reagovala zmenami v Trestnom zákone poslankyňa KDH Anna Záborská. Podľa nej je totiž sporné, či zasielka s napodobeninou antraxu s textom – dobrú chuť – napĺňa objektívnu stránku trestného činu šírenia poplašnej správy. (sp)