BRATISLAVA – Riaditeľ slovenskej pobočky Siemen Business Services (SBS) Peter Prónay včera v súvislosti s tendrom na dodávku informačného systému pre štátnu pokladnicu obvinil ministerstvo financií z klientelizmu.
Zajtra má výberová komisia na základe rozhodnuia Úradu pre verejné obstarávanie znovu posúdiť ponuky uchádzačov. Po prvom vyhodnotení sa stala víťazom firma Hewlett Packard (HP).
Všetci účastníci tendra pred niekoľkými mesiacmi podpísali vyhlásenie, v ktorom konštatovali, že výberové konanie prebieha korektne a nemajú voči nemu žiadne námietky. Na rozdiel od SBS generálny riaditeľ slovenskej pobočky HP Milan Prypoň aj teraz verí v „korektné a čestné vyhodnotenie výberového konania“. „Je nám ľúto, že sa stávame svedkami znižovania dôveryhodnosti nielen tendra, ale aj ministerstva financií a našej spoločnosti,“ uviedol Prypoň.
V rozhovore pre Rádio Twist šéf SBS P. Prónay povedal, že ide o „klientelizmus v osobitnej podobe“. „V tom, že sa hrá na subdodávateľa, a nie na dodávateľa,“ upresnil a dodal, že klientelizmus spočíva v presadzovaní spoločnosti QBSW ako subdodávateľa. Prónay naznačil prepojenie bývalého zamestnanca úseku štátnej pokladnice Michala Suchobu s QBSW a odporučil „pozrieť sa do obchodného registra“. V úplnom výpise z obchodného registra sa však meno Suchobu nenachádza.
Prónay odporučil ministerke financií Brigite Schmögnerovej, aby odvolala vedúceho projektu štátnej pokladnice Daniela Ferjančeka, ktorý je zároveň aj predsedom výberovej komisie. „Fascinuje ma, akú dôveru požíva pán Ferjanček, pretože celý rad jeho konaní mohol touto dôverou otriasť,“ povedal. D. Ferjanček pre SME vyhlásil, že Prónay neuviedol ani jeden argument, ktorý by potvrdil otrasenie jeho dôveryhodnosti. „Tender trikrát preveroval Úrad pre verejné obstarávanie. Až v treťom prípade skonštatoval porušenie postupov. Nepovažoval ich za natoľko závažné, aby tender zrušil,“ doplnil Ferjanček. Podľa neho Prónay tento fakt zámerne obchádza.
PETER TÓTH