Martino upresnil, že rozhodujúca časť talianskej vojenskej pomoci bude spočívať v zabezpečovaní logistických a obranných operácií. Súčasne ale upozornil, že istý „obmedzený“ počet talianskych vojakov môžu nasadiť do bojových akcií. Dodal, že taliansky kontingent bude pod priamym velením amerického štábu. Martino tiež zdôraznil, že „nemožno podceňovať nebezpečenstvo, ktoré so sebou táto misia prináša“. Prostriedky, ktoré Taliansko do Afganistanu vysiela a ktoré dáva k dispozícii americkému veleniu, zahŕňajú lietadlovú loď Garibaldi s lietadlami Harrier a bojovými vrtuľníkmi a ďalej prepravné a cisternové lietadlá. Okrem toho majú asi tisíc príslušníkov talianskej armády nasadiť ako ozbrojený sprievod humanitárnych akcií. Ešte včera taliansky parlament vyslanie jednotiek schválil.
Podobne i francúzsky prezident Jacques Chirac v utorok v New Yorku vyhlásil, že jeho krajina je pripravená vyslať do Afganistanu svoje zvláštne sily pod podmienkou, že budú zapojené do plánovania vojenských operácií. Chirac v sídle OSN uviedol, že USA vzniesli v nedeľu ďalšie požiadavky, ktoré Francúzsko preštuduje.
Upresnil, že túto požiadavku nepredložil prezident George Bush ale náčelník generálneho štábu.
Predvčerom americkej žiadosti o vyslaní jednotiek vyhovel nemecký kancelár Gerhard Schröder. Na rôzne úlohy má byť pripravených 3900 príslušníkov Bundeswehru. Konečné rozhodnutie o vyslaní vojakov je v rukách spolkového parlamentu.
Z našich najbližších susedov už Američania požiadali o pomoc i českú armádu, ktorá by mala poskytnúť jednotku protichemickej obrany. Jej destinácia ani misia ale nie sú známe.
Z európskych spojencov sa už na bojových operáciách od začiatku odvetných útokov na Afganistan zúčastňuje britská armáda.
(čtk, taa)