
Symbolické kríže s odznakmi newyorského požiarneho zboru pred londýnskou Westminsterskou katedrálou majú pripomínať britské obete teroristického útoku na New Yorku. FOTO - REUTERS
Spojenci USA a tiež Rusko tak zhmotňujú sľuby svojej spoluúčasti na protiteroristickej kampani. Vyšetrovanie výskytu spór antraxu v Spojených štátoch, vedené pracovníkmi FBI, stále prešľapuje na mieste.
Americké bombardéry včera viedli najtvrdší úder na frontovej línii severne od afganskej metropoly Kábul, kde ťažké bombardéry B-52 husto bombardovali pozície Talibanu, arabských a pakistanských bojovníkov organizácie al-Káida vedenej hľadaným teroristom Usámom bin Ládinom.
Taliban údajne pripravuje protiútok
Cieľom náletov bola aj severovýchodná frontová línia pri tadžických hraniciach. Taliban hlásil 37 civilných obetí pri náletoch v oblastiach Kábulu, Džalalabádu a Herátu. Bojovníci Severnej aliancie po ohlásených úspechoch zo začiatku týždňa i včera oznamovali ďalší pokrok v bojových úsekoch južne od strategicky dôležitého severoafganského mesta Mazáre Šeríf. Opozícia považuje údery amerického letectva za stále efektívnejšie a naznačuje, že by mohla skoro odštartovať väčšiu protitalibanskú ofenzívu. Taliban, ktorý posledné úspechy opozície popiera, ale na druhej strane vyvoláva obavy z toho, že tiež chystá protiútok. Taliban tiež tvrdí, že popravil synovca predtým zabitého opozičného predstaviteľa Abdula Haka.
Rusko pomôže USA pri záchrane vojakov
Na diplomatickom poli sa francúzsky prezident Jacques Chirac chystá na cestu po niekoľkých arabských krajinách, aby podľa vzoru britského premiéra Tonyho Blaira a amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda udržiaval pochybujúce krajiny v protiteroristickej koalícii. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že je pripravený pomôcť Spojeným štátom pri operáciách na záchranu ich vojakov na afganskom území, naopak ale vylúčil účasť svojich jednotiek v boji. Blair včera v britskom parlamente odmietol výzvy, aby spojenci prestali v Afganistane používať trieštivé bomby.
Hrozby útokov na mosty neboli dôveryhodné
Včera pokračovalo i vyšetrovanie ďalších teroristických hrozieb. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v noci na včerajšok uviedol, že hrozba teroristického útoku na mosty v Kalifornii a ďalších západných štátoch nebola dôveryhodná. Vyšetrovatelia úradu tiež pripustili, že sa zatiaľ nedostali príliš ďaleko s vyšetrovaním páchateľov, ktorí šírili v Spojených štátoch antrax. Vzhľadom na to, že sa v posledných ôsmich dňoch neobjavil žiadny nový prípad tohto nebezpečného ochorenia, experti predpokladajú, že antraxová bomba zrejme poľavuje, i keď varujú pred domnienkami, že sa celá aféra so sneťou slezinovou skončila.
(čtk, taa)