
FOTO - ARCHÍV
Lietadlá odštartovali z dvoch letísk. Stroj spoločnosti Air France odletel z Paríža ráno o 10.47 h, aby po necelých štyroch hodinách pristál v New Yorku. „Vždy som tvrdil, že ak to bude technicky možné, Concorde opäť vzlietne,“ vyhlásil šéf Air France Jean-Cyril Spinetta, ktorý absolvoval let spolu s ministrom dopravy Jean-Claudeom Gayssotom.
Krátko na to odštartoval z Londýna Concorde vo farbách British Airways. Leteli s ním poprední biznismeni aj celebrity - spevák Sting a moderátor David Frost. Špeciálnym concordom mal letieť včera aj premiér Tony Blair, ktorý sa vo Washigtone chystal stretnúť s prezidentom Georgeom Bushom.
Odstupujúci newyorský starosta Rudolph Giuliani privítal obe lietadlá. Concorde vyzdvihol ako „symbol európskeho a amerického obchodu“. „Vitaj doma, Concorde. Chýbal si nám,“ vyhlásil.
Lietadlá, ktoré sú symbolom štýlu, bohatstva a lesku od prvého komerčného štartu pred 25 rokmi, zostávali na zemi od 25. júla minulého roku, keď pri nehode v Paríži zahynulo 113 ľudí. Nehodu spôsobil pásik kovu na ranveji, ktorý rozrezal pneumatiku lietadla. Tá vybuchla a spôsobila požiar a výbuch. Odvtedy sú lietadlá vylepšené o nové bezpečnostné prvky. Nádrže pokryli nepriestrelnou vrstvou a pneumatiky sú z materiálu odolnejšieho proti prepichnutiu. Pasažieri prejdú prísnymi pozemnými kontrolami a na palube budú jesť luxusné delikatesy á la Concorde plastovými príbormi - to je zasa dôsledok teroristických útokov unesenými lietadlami z 11. septembra.
(reuters, zah)