
RAST SVETOVEJ POPULÁCIE
„Viac ľudí využíva viac zdrojov s väčšou intenzitou, než v ktoromkoľvek bode ľudských dejín,“ konštatuje správa Fondu OSN pre otázky populácie (UNFPA). „Cena odkladu akcie s postupujúcim časom rapídne porastie… V roku 2050 bude 4,2 miliardy ľudí (viac než 45 percent svetovej populácie) žiť v krajinách, ktoré nedokážu uspokojiť základnú dennú požiadavku - 50 litrov vody na osobu.“
Počet obyvateľov sa za 40 rokov zdvojnásobil na 6,1 miliardy a vzrastie o 50 percent na 9,3 miliardy v priebehu polstoročia. „Obyvateľstvo 49 najmenej rozvinutých krajín, ktoré už dnes s vypätím zabezpečujú základné sociálne služby svojim ľuďom, sa takmer strojnásobí zo 668 miliónov na 1,86 miliardy ľudí,“ konštatuje OSN.
„Veľkou otázkou 21. storočia je, či nás aktivity 20. storočia vyslali na cestu kolízie so životným prostredím, a ak, čo s tým môžeme urobiť?“
Bez vody
OSN predpovedá, že voda sa bude využívať a znečisťovať v katastrofálnej miere. Dnes sa ročne využije 54 percent zásob čerstvej vody - z toho dve tretiny v poľnohospodárstve. Toto číslo vzrastie do roku 2025 na 70 percent už len vďaka prírastku obyvateľov, a až na 90 percent, ak spotreba v rozvíjajúcich sa krajinách dosiahne úroveň vyspelého sveta.
Už dnes klesá hladina vodných rezervoárov v niektorých čínskych, latinskoamerických a juhoázijských mestách ročne o viac než meter.
Podľa správy 1,1 miliardy ľudí nemá prístup k čistej vode a v rozvíjajúcich sa krajinách sa až do 95 percent kalu a 70 percent priemyselného odpadu jednoducho vypúšťa bez úpravy do vodných tokov.
Dažďové pralesy sú zničené v najväčšom rozsahu v dejinách a s nimi odišli aj kľúčové zdroje biodiverzity. Otepľovanie klímy podporilo zvýšenie hladiny oceánov. Erózia ohrozuje rastliny - do roku 2025 môže zmiznúť až štvrtina druhov navždy.
Podľa OSN sa produkcia potravín bude musieť zdvojnásobiť a distribúcia zlepšiť. Rozrastajúca sa populácia si tak vyžiada masívnejšie a pre prírodu nebezpečné chemické hnojenie.
Väčšie slovo ženám
OSN konštatovala, že globalizácia obchodu zvýšila globálne bohatstvo, súčasne však prehĺbila globálne nerovnosti. Veľká časť svetovej chudoby je nútená rabovať svoje vzácne prírodné zdroje na prežitie. Vyspelé krajiny pritom neplatia svoj diel do fondov na kontrolu rastu svetovej populácie.
Globálna epidémia AIDS nekontrolovane rastie a na jej zastavenie bolo vynaložených primálo peňazí. Kľúčové je dať ženám - ktoré hrajú hlavnú a stále nepriznanú úlohu v poľnohospodárskych komunitách na celom svete - oveľa väčšie slovo v spoločnosti a, čo je nemenej dôležité, dať im právo určiť si, koľko chcú mať detí.
UNFP odkazuje na závery konferencie o populácii v Káhire v roku 1994, podľa ktorých je problém ochrany prírody spojený s individuálnym rozhodovaním a ľudskými právami. „Implementácia káhirských odporúčaní - vrátane lepšieho reprodukčného zdravia a krokov k rovnosti pohlaví - pomôže poraziť chudobu a chrániť prírodu,“ uvádza.
Veľmi však chýbajú peniaze: „Súčasné zdroje pre programy o reprodukčnom zdraví a populácii sú hlboko pod 17 miliardami dolárov, ktoré Káhira odsúhlasila ako potrebné v roku 2000.“
Všetko je globálne - i chudoba
Rozvíjajúce sa krajiny podľa OSN dodávajú väčšinu zo svojho dvojtretinového podielu potrebných zdrojov, ale medzinárodní darcovia poskytujú menej než polovicu z 5,7 miliardy dolárov pomoci, ktoré sa od nich každoročne očakávajú.
Nedostatok financií už prináša následky - pokles pôrodnosti je pomalší, než by bol, keby mohlo mať viac ľudí toľko detí, koľko si želá, a HIV sa šíri rýchlejšie, než sa očakávalo.
„Každý súhlasil, že odporúčania z Káhiry sú realistické, a je smutné zistiť, že vyspelý svet nedokáže naplniť svoj podiel na zdrojoch,“ povedal pre BBC Alex Marshall, jeden z editorov správy. „Zdravie, choroby, chudoba, životné prostredie, bezmocnosť - to všetko je globálne a navzájom sa ovplyvňuje. A každý to vidí.“
Podľa niektorých výskumov by sa rast populácie mal zastaviť napokon skôr, než sa očakáva, po vrchole dosiahnutom do 70 rokov. Potom by mal počet obyvateľov klesať s tým, že ku koncu storočia by nás malo byť 8,4 miliardy, dodáva BBC.
(reuters, zah)