
V Afganistane už takmer nič nefunguje, Taliban však má vládu pevne v rukách. FOTO - TASR/AP
Americký minister obrany Donald Rumsfeld cez víkend označil ako jeden z úspechov vojenskej kampane v Afganistane to, že hnutie Taliban prestalo byť pánom územia svojho štátu - že panuje anarchia. Myslí si to aj pakistanský novinár Ahmad Rašíd, ktorý spolupracuje aj s BBC a často cestuje do Afganistanu.
Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že nastal čas na postupné obsadzovanie územia a preberanie kontroly nad jednotlivými regiónmi - až kým nepadnú najväčšie bašty Kábul či Kandahár. Klasický vojenský postup dobývania územia, akým sa od roku 1994 za dva roky zmocnil Afganistanu Taliban. Takto zatiaľ postupuje jedine opozičná Severná aliancia. Aj to bez výraznejších úspechov.
Pokusy vyvolať povstanie v iných regiónoch boli ešte menej úspešné. A USA takýto pozemný plán zatiaľ nemajú. Operácie špeciálnych jednotiek sústreďujú proti konkrétnym strategickým objektom a sídlam najvyšších vodcov.
Podľa Rašída je v skutočnosti pánom situácie stále Taliban - aspoň z vojenského hľadiska. Nakoľko silná je centrálna vláda v jednotlivých regiónoch, nie je úplne jasné. Vojensky Taliban dokáže vzdorovať na viacerých frontoch. Ako povstalecké hnutie sa zrejme udrží ešte dlho po tom, ako definitívne stratí politickú moc, usudzuje novinár, expert na afganskú situáciu.
Najšpičkovejšia technika Taliban nedonúti podpísať kapituláciu - a podľa Reuters by hnutie prežilo pri moci aj zajatie alebo smrť najvyššieho vodcu mulláha Umara. Aj guvernér Kandaháru si myslí, že Umar je nahraditeľný: sila Talibanu vraj spočíva v organizácii, nie v jednej osobe.
Mulláh Umar sa údajne ukrýva v ťažko dobytnom paláci veľkosti futbalového ihriska na okraji Kandaháru. Tento autoritatívny vládca za posledné roky prebral na seba rozhodovanie ministerstiev a ďalších zložiek štátu.
Taliban je stále dosť silný, aby sa vyrovnal s domácimi oponentmi a dezertérmi. Väznený francúzsky novinár Michel Peyard vypovedal, že sa väznice od 11. septembra zaplnili stovkami stúpencov bývalého kráľa, Severnej aliancie či iných skupín.
Jadro Talibanu, ktoré skutočne vládne krajine, je stále dosť pevné. V jeho radoch dezercia nehrozí.
Spojené štáty za mesiac ofenzívy už bombami zničili väčšinu strategických cieľov - letiská, základne a sklady zbraní. Taliban ale nasťahoval svoju techniku do palácov, mešít a škôl a bez pozemnej ofenzívy sa dá poraziť len za cenu veľkých masakier. Bojovníci Talibanu sa zatiaľ pripravujú na boj na zemi, v ňom sa cítia silní.