LONDÝN – O päťdesiat rokov bude na svete o polovicu viac ľudí než dnes – teda 9,3 miliardy. Svetové zdroje sa budú vyčerpávať a ak bude ľudstvo drancovať svoju planétu nezmeneným tempom, hrozí katastrofa.
To sú závery výročnej správy Fondu OSN pre populáciu, ktorú včera zverejnili v Londýne. Vyplýva z nej aj to, že hrozí drastický pokles zásob pitnej vody a nekontrolované šírenie AIDS.
Populácia bude rásť najrýchlejšie tam, kde je najväčšia chudoba. Týka sa to 49 štátov, ktoré už dnes len s vypätím udržujú aspoň základné podmienky na život svojich obyvateľov. Práve v nich sa populácia takmer strojnásobí – zo 668 miliónov na 1,86 miliardy ľudí.
OSN vyčíta najmä bohatým krajinám, že nedávajú dosť peňazí na svetové programy boja proti AIDS a na kontrolu pôrodnosti. Správa pripomína závery poslednej konferencie o populácii v Káhire v roku 1994, kde sa všetky štáty dohodli na opatreniach vrátane 17 miliárd dolárov na podporné programy k roku 2000.
Rozvíjajúce sa krajiny mali dávať dve tretiny z tejto sumy a darí sa im tento sľub do veľkej miery plniť. Medzinárodní darcovia však dávajú menej než polovicu z dohodnutej sumy 5,7 miliardy dolárov.
Rozovreté nožnice medzi bohatým severom a chudobným juhom sa tak otvárajú čoraz viac. Afganistan ako útočisko nebezpečného fanatika Usámu bin Ládina je napokon príkladom toho, aká nebezpečná pre celý svet môže byť totálna chudoba – živná pôda pre náboženský fanatizmus a štátny terorizmus.
(reuters, bj)