Zmluvy na konkrétne projekty boli zatiaľ uzavreté len asi na 60 percent z celého objemu. V týchto dňoch sa uzatvárajú ďalšie.
„Ak túto úlohu do polovice decembra nezvládneme, prídeme o veľkú časť prostriedkov,“ povedala včera podpredsedníčka vlády Mária Kadlečíková.
Slovenské projekty sú nekvalitné, nespĺňajú podmienky stanovené Európskou komisiou alebo slovenská strana nie je schopná dotiahnuť ich do konca. „Projekt diaľničného privádzača Stupava je už z roku 1996. Bolo naň vyčlenených pol milióna eur. Aj o tieto prostriedky prídeme, lebo mesto Stupava nezvládlo agendu,“ povedala Kadlečíková.
Stalo sa aj to, že naplánovaný a víťazný projekt stiahla sama slovenská strana, napríklad projekt teplárne pre mesto Pezinok. Zistilo sa, že sa až podozrivo presne zhodoval s podmienkami výberového konania, čo vyvolalo podozrenie z úniku informácií.
„V tejto situácii, keď je Slovensko v podozrení, nemôžeme dopustiť nič, čo by spochybnilo jeho kredibilitu,“ povedala Kadlečíková.
Za zdržanie sú podľa vicepremiérky zodpovedné najmä jednotlivé strediská, ktoré sa zaoberajú programovaním projektov Phare. Prieskum Úradu vlády ukázal, že ich pracovníci sú zle vyškolení, nemajú motiváciu a sú pomalí.
Nedostatočne tiež fungovala kontrola Úradu vlády. „Môže to súvisieť aj s tými veľkými kontrolami, ako bol OLAF, ktoré sa na úrade robili. Koordinačná funkcia nebola zvládnutá,“ povedala Kadlečíková. Ku všetkému ešte prispelo aj to, že Európska komisia v dôsledku kauzy eurofondy peniaze niekoľkokrát pozdržala. „Od svojho nástupu do funkcie beriem aj svoj diel zodpovednosti,“ povedala Kadlečíková.
Zdržanie v niektorých prípadoch spôsobil parlament. Pre neschválenie zákona o katastri v parlamente sme prišli o peniaze na pomoc katastrálnym úradom.
(mar)