BRATISLAVA – Postoj Slovenska k maďarskému zákonu o zahraničných Maďaroch, ktorý má vstúpiť do platnosti od nového roku, zostáva naďalej odmietavý. Zákon môže údajne vniesť do stredoeurópskeho priestoru prvky nestability a slovenská diplomacia bude preto od Maďarov požadovať, aby normu zladila s medzinárodným právom.
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslav Chlebo hovorí, že obsah zákona je aj v rozpore so závermi tzv. benátskej komisie. „Maďarsko ním spochybňuje i základnú medzištátnu slovensko-maďarskú zmluvu. Zasahuje do územia okolitých krajín a jeho realizácia by znamenala narušenie princípu nediskriminácie, ktorý je jedným zo základných princípov Európskej únie,“ povedal Chlebo.
Poslanec SMK Árpád Duka-Zólyomi naopak tvrdí, že je to právna norma, ktorá nezasahuje do slovenskej legislatívy. „Ak má Slovensko k zákonu výhrady, malo by si ich vyjasniť v rokovaniach s maďarskou stranou,“ povedal.
Najbližšie stretnutie Chleba s jeho maďarským náprotivkom Zsoltom Némethom je naplánované na 16. novembra v Bratislave. Zákon prijatý maďarským parlamentom 19. júna zaručuje určité zvýhodnenia Maďarov žijúcich v susedných štátoch, okrem Rakúska. Vzťahuje sa na občanov SR, Slovinska, Rumunska, Chorvátska, Juhoslávie a Ukrajiny, ktorí so statusom zahraničného Maďara získajú aj sociálne, pracovné, študijné a kultúrne výhody, napríklad finančnú podporu, pokiaľ dajú svojich potomkov vzdelávať v maďarčine. (čtk, sita)