Akú stratégiu asi zvolia vedenia týchto strán?
„Najpravdepodobnejšie je, že sa budú pokúšať o vytvorenie koalícií. V prípade neúspechu môže nasledovať pokus o zlúčenie s väčšou stranou, v zúfalejšom prípade s inou ‘menšou‘ stranou. Neúspech môže vyústiť do zúfalej samostatnej účasti. Nemysliac na žiadnu z uvedených strán, občas existuje aj ‘sponzorovaný‘ štart ‘malej‘ strany. Vtedy jej volebnú účasť podporuje niektorá veľká strana preto, aby jej prostredníctvom obmedzila hlasy pre iné väčšie strany.“
Pre veľké strany nie je lukratívne uzatvárať s politickými trpaslíkmi volebné koalície. Kedy má predsa len zmysel takáto koalícia?
„Zmysel má vtedy, ak výhody jasne prevyšujú riziká. To je najmä vtedy, ak má ‘malá‘ strana relatívne veľký počet prívržencov a zabráni sa tým prepadu ich hlasov. Alebo ak pri alternatívnej samostatnej účasti by prívrženci ‘malej‘ strany len zriedka dali hlasy príslušnej väčšej strane a ak väčšia strana chce posilniť svoj imidž. Iným motívom môže byť oslovenie istej zaujímavej skupiny voličov prostredníctvom vylepšeného imidžu cez získanie zelenej agendy, oslovenie poľnohospodárov a pod. Cenu ‘malej‘ strany zvyšuje, ak disponuje ľuďmi, ktorých nie je síce mnoho, ale majú značný vplyv – napríklad početnými miestnymi lídrami či odborníkmi.“
Považujete argument slabých strán, že im ide v rokovaniach so silnejšími partnermi o ponúknutie kvalitných programov a až potom o získanie voliteľných miest pre svojich lídrov, za presvedčivý?
„Vo všeobecnosti určite nie. Niekedy môže byť ale zaujímavá agenda a imidžové dôsledky: zelená agenda, dane a pod. K tomu môže byť zaujímavá aj sieť ľudí, znalcov, pokiaľ ňou ‘malá‘ strana disponuje.“
Prečo občan, ktorý vie, že istá strana nemá podporu ani jedno percento, jej napriek tomu dá hlas?
„Prečo by sa malo očakávať, že všetci ľudia budú vo voľbách racionálne sledovať dôsledky svojich rozhodnutí? Pre niektorých je rozhodujúce vyjadriť svoju voľbu. Čo sa týka prieskumov preferencií, treba si uvedomiť, že v nich ešte možno dávať hlasy ‘malým‘ stranám ‘beztrestne‘, tam sa ešte odpovedajúci nemusia obávať, že ich hlas prepadne. Preto to nie je presná simulácia skutočných volieb.“