Na rôzne vojenské úlohy má byť pripravených do 3900 príslušníkov Bundeswehru. „Na bombardovaní Afganistanu ani na akciách amerických pozemných síl sa však nezúčastnia,“ zdôraznil kancelár.
Pentagon očakáva najmä pomoc nemeckých špecialistov pri obrane proti jadrovým, biologickým a chemickým zbraniam. Ďalej 800 vojakov na obrnených vozidlách Fuchs, ako aj 250 mužov na prípadnú evakuáciu a sanitnú službu pre zranených.
Washington má záujem aj o špeciálnu jednotku pozostávajúcu zo sto mužov. „Nepoviem vám, čo je ich úlohou, nemôžem vám to povedať,“ reagoval Schröder na otázky novinárov.
Päťsto príslušníkov nemeckých leteckých síl má pomáhať pri transportoch materiálu i ľudí. Američanom bude k dispozícii pri ochrane lodí „s nebezpečným nákladom“ pred pobrežím Afriky aj 1800 príslušníkov námorných síl.
Dnes má nemeckú vojenskú pomoc v boji proti medzinárodnému terorizmu schváliť berlínsky vládny kabinet. Konečné rozhodnutie však čaká na parlament, ktorý podľa ústavy musí povoliť každé nasadenie Bundeswehru v zahraničí. Schröder oznámil, že parlamentu podá návrh na poskytnutie pomoci USA predbežne na jeden rok.
S prvými konkrétnymi akciami nemeckých vojakov sa v Berlíne ráta koncom novembra. Ako dlho potrvajú, nevie ani kancelár: „Nikto dnes nie je vstave povedať presné časové rozpätie.“
„Pre Nemecko je to historické rozhodnutie,“ vyhlásil Schröder a dodal, že aj vo svojej vlastnej frakcii ráta s kritickými reakciami. Očakáva však, že SPD spolu so Zelenými získa pri hlasovaní v parlamente väčšinu. Vzhľadom na nejednotnosť poslancov vládnych strán v Bundestagu je to zatiaľ otázne.
Opozičná CDU/CSU a FDP medzitým už signalizovali svoj súhlas. Iba Strana demokratickej ľavice (PDS) je naďalej kategoricky proti akýmkoľvek vojenským akciám v boji proti terorizmu.
Aj medzi obyvateľstvom zrejme vzrastá počet ľudí odmietajúcich nasadenie nemeckých vojakov vo vojne proti Talibanu. Vo včerajšej bleskovej ankete televízie RTL, na ktorej sa zúčastnilo 17-tisíc divákov, sa až 74 percent vyslovilo proti nemu.
Autor: VLADIMÍR MÜLLER pre SME