Svet riadený troma veľmocami – sen alebo reálna možnosť?

Minulý mesiac vyslovil riaditeľ Strediska strategických výskumov v Moskve Andrej Piontovskij pozoruhodnú predpoveď. Kampaň proti talibanskému režimu v Afganistane uviazla v problémoch, odpor voči „vojne proti terorizmu“ rastie v celom moslimskom svete ...

Minulý mesiac vyslovil riaditeľ Strediska strategických výskumov v Moskve Andrej Piontovskij pozoruhodnú predpoveď. Kampaň proti talibanskému režimu v Afganistane uviazla v problémoch, odpor voči „vojne proti terorizmu“ rastie v celom moslimskom svete a Piontovskij si myslí, že sa rýchlo blíži čas, keď budú USA a Veľká Británia nútené uzavrieť priame spojenectvo s Ruskom, aby udržali boj proti terorizmu.

Piontovskij si predstavil, ako prezident George W. Bush a premiér Tony Blair letia do Moskvy na stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom, na ktorom by sa títo traja dohodli, že predložia svojim parlamentom na schválenie „zmluvu o vojensko-politickej únii medzi Veľkou Britániou, Ruskom a Spojenými štátmi“. Táto únia, vyhlásia traja politici, „bude výlučne obranná svojou podstatou a… vytvorí prirodzený doplnok k už existujúcemu systému bezpečnostných dohôd (napr. NATO) medzi demokratickými štátmi“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medzičasom na inom mieste Tom Grant, americký vedec zo St. Anne‘s College Oxfordskej univerzity, zverejnil pozoruhodne podobný návrh pod záštitou Výskumného inštitútu zahraničnej politiky vo Philadelphii. Keďže ešte viac vníma obmedzenú schopnosť Britov zohrať skutočne celosvetovú úlohu, nahradil v tripartite Veľkú Britániu Čínou - ale inak je dedukcia takmer rovnaká. „Či sa už Usámovi bin Ládinovi podarí vytvoriť panislamské hnutie a zjednotiť ho proti Západu, alebo nie,“ píše Grant, „má blízko k tomu, aby spustil vytvorenie aliancie oveľa desivejšej než akékoľvek predstaviteľné zoskupenie moslimských krajín. Amerika, Rusko a Čína - váha, akej by skutočne nemohla vzdorovať žiadna iná geopolitická kombinácia - môžu a mali by sa po bin Ládinovej provokácii samy spojiť do aliancie nemenej dôležitej než tá, ktorú on plánuje vytvoriť proti nám.“

SkryťVypnúť reklamu

Sú všetky tieto šokujúco podobné predpovede len zvyčajnými hrami, akým sa venujú kabinetní stratégovia, keď nemajú na práci nič výnosnejšie, alebo predstavujú naozaj podstatu vecí budúcich? Koniec koncov na tom, že by sa veľmoci spojili, aby ochránili status quo, nie je nič zásadne nepravdepodobné. Od Viedenského kongresu v roku 1815 až po vytvorenie Bezpečnostnej rady OSN v roku 1945 ide o stále sa vracajúci refrén v svetovom dianí.

Aj Rusi, aj Číňania by sa strašne radi spojili s USA do tripartitného vedenia so samozvaným mandátom riadiť svet, takže tu neexistuje žiadna prekážka. Otázka skôr znie: prečo by sa mali Spojené štáty chieť podeliť o moc takýmto bezprecedentným spôsobom? Odpoveď je, že si to neželajú, aspoň dovtedy, kým sa im rozsah hrozby, ktorú znamenajú plány bin Ládina, celkom nevymkne z ruky.

SkryťVypnúť reklamu

Takže - vymkne sa? Ládin sa evidentne trafil do paranoidnej verejnej mienky v arabskom svete a Pakistane, kde sú mnohí ochotní uveriť, že USA samy zinscenovali útoky z 11. septembra, aby vznikla zámienka zaútočiť na moslimov. Sympatia však nestačí: zmeniť túto základňu ľudovej podpory na veľkú moslimskú alianciu s bin Ládinom na čele si vyžaduje najprv zvrhnúť vlády významných moslimských štátov v prevratoch alebo masových povstaniach. Sú takéto revolúcie pravdepodobné? Nie sú nemysliteľné, zvlášť v Pakistane, ktorý sa nebezpečne blíži ku klasickej definícii „skrachovaného štátu“, napriek veľkému počtu obyvateľov a napriek jadrovým zbraniam. Ďalší pol rok amerického bombardovania v Afganistane spolu so slepou uličkou v pozemných bojoch a revolúcie sa môžu veľmi priblížiť, lebo nevyhnutný stály prílev civilných obetí v Afganistane musí nutne rozvášniť verejnú mienku v tejto oblasti. Momentálne je to však nepravdepodobné.

SkryťVypnúť reklamu

Kým - a ak - USA neukončia vojenskú pohromu v Afganistane a „islamské“ revolúcie nezvrhnú režimy v celej tejto oblasti, nebudú ani len uvažovať o vytvorení globálneho direktoriátu veľmocí, aké navrhujú Piontovskij a Grant. Ukazuje to však, aký vplyv mal bin Ládin na medzinárodný systém, keď renomovaní učenci vôbec uvažujú o takejto veci.

Autor: Londýn pre SME(Autor je historik a publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 389
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 078
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 026
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 302
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 667
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 515
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 010
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 753
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu