
Americký prezident George Bush včera vystúpil na medzinárodnej konferencii o boji proti terorizmu, ktorá sa konala vo Varšave, prostredníctvom internetu. FOTO - ČTK / AP
George Bush a jeho tím sa tento týždeň pokúsia o nemožné - presvedčiť svet, predovšetkým islamský, aby ďalej, aj v čase ramadánu, podporoval americkú vojenskú kampaň proti Talibanu a bin Ládinovej sieti al-Káida. Oporu budú hľadať v Európe. Nadšenie pre americkú odvetu klesá aj tam.
Z rokov sú mesiace
Americký prezident prechádza do diplomatickej a mediálnej ofenzívy, ktorá môže predznamenať silnejšie útoky v Afganistane. O plnom zapojení pozemných síl sa totiž špekuluje stále hlasnejšie.
Busha počas rokovaní so svetovými politikmi čakajú krkolomné prekážky. Islamské štáty požadujú skoré ukončenie vojenských akcií Američanov v Afganistane. V Spojených štátoch pritom politici pripravujú verejnosť na zdĺhavú vojnu. Šéf Bieleho domu musí nájsť medzi týmito stanoviskami pre všetkých prijateľný kompromis. Pondelkové vyhlásenie ministra obrany Donalda Rumsfelda, že vojna nebude trvať roky, ale mesiace, to naznačuje.
USA pripravili informačnú kampaň, do ktorej sa zapoja kľúčové politické a armádne osobnosti. Minister zahraničných vecí Colin Powell poskytol včera rozhovor egyptskej televízii, náčelník generálneho štábu Richard Myers deň predtým hovoril pre najvýznamnejší arabský televízny kanál al-Džazíra, ktorý vysiela z Kataru a tlmočil všetky posolstvá Usámu bin Ládina.
Vplyv na moslimskú verejnosť
Washington v prvých dňoch vojenského konfliktu vplyv al-Džazíry podcenil, dokonca sa obracal s kritikou na katarskú vládu. „Al Džazíra nás zabíja,“ tvrdia dnes arabskí lídri, pre ktorých sa podpora americkej vlády stáva vnútropoliticky neúnosnou. Spojené štáty sa už teraz o priestor v katarskej televíznej stanici so záujmom uchádzajú.
Keď minulý týždeň al-Džazíra zverejnila ďalšiu videokazetu s bin Ládinovým posolstvom, Biely dom uplatnil novú taktiku a vyslal do tejto televízie amerického diplomata Christophera Rossa. Ross v arabčine prečítal americkú odpoveď.
Američania sa na vlnách Hlasu Ameriky pokúsili obyvateľom Afganistanu objasniť, prečo budú pokračovať v náletoch aj počas ramadánu. V obsiahlom historickom príspevku chronologicky zoradili všetky boje v islamskom svete, ktoré sa odohrali v čase svätého mesiaca - od bojov proroka Mohameda až po rok 1973, keď na Izrael zaútočili Egypt a Sýria.
Ťažká pozícia USA
Informačná vojna je pre USA veľmi dôležitá, ale v konfrontácii s tradičným svetom islamu veľkú šancu uspieť nemajú. Nechuť k Amerike ako superveľmoci a obhajcovi Izraela je obrovská. Pravdepodobné je, že tak, ako budú slabnúť pozície Talibanu na bojových líniách, bude sa v arabskom a islamskom priestore posilňovať jeho postavenie vo vojne informácií.
Situácia v Európe je lepšia. USA tam majú podporu všetkých krajín - členov EÚ a NATO aj uchádzačov o členstvo v týchto organizáciách. Nálada však už nie je po správach o stratách medzi civilným afganským obyvateľstvom tak bezvýhradne proamerická, a preto prídu najbližšie stretnutia s európskymi politikmi vhod.
x