
Včera prijal pápež Ján Pavol II. na súkromnej audiencii prezidenta Schustera.
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
šák a Michal Buzalka, ktorí trpeli v komunistických väzniciach.
Pápež podľa prezidenta nepovedal „nie“ ani blahorečeniu Vojtaššáka, uviedla TASR. V jeho prípade však bude proces blahorečenia zrejme trvať dlhšie ako v prípade Gojdiča, ktorý sa politicky neangažoval a umrel ako mučeník vo väzení. Vojtaššák sa dožil prepustenia, zomrel však o niekoľko mesiacov na následky týrania. Okrem toho proti jeho blahorečeniu namieta Ústredný zväz židovských náboženských obcí. Vojtaššáka obviňujú zo spoluzodpovednosti na holokauste, pretože v čase existencie slovenského štátu bol členom Štátnej rady.
Proces blahorečenia Vojtaššáka bol minulý týždeň ukončený na úrovni diecézy. „Včera bol spis odovzdaný na Kongregácii pre kauzy svätých. Teraz musíme čakať. Môže to trvať aj roky,“ povedal Ján Zentko, riaditeľ Biskupského úradu v Spišskej Kapitule. Námietky, ktoré vyslovili židovskí predstavitelia, sú podľa Zentka súčasťou spisu.
Národnosť nerozhoduje
Biskup Peter Pavol Gojdič, ktorého v nedeľu pápež blahorečil, bol rusínskeho pôvodu a aj sám sa považoval za Rusína. Rusíni u nás aj v Amerike ho považujú za jedného zo svojich najväčších rodákov. „Nie som Rus, a nie som Ukrajinec, som Rusín, ktorý chce tu žiť a tu umrieť. Mojou snahou je dosiahnuť pre svoj rusínsky národ pokoj, kultúrny a hospodársky rozvoj,“ povedal Gojdič v roku 1927. V tomto roku Združenie inteligencie Rusínov Slovenska použilo uvedený citát Gojdiča, významného predstaviteľa Rusínov, na svojich informačných letákoch, ktorými vyzývali obyvateľov prihlásiť sa k rusínskej národnosti pri sčítaní ľudu.
„Áno, bol Rusín. Ale vo svojej diecéze nikdy nerobil rozdiely medzi národnosťami, či to boli Maďari, Slováci, Rusíni, Ukrajinci,“ povedal v súvislosti s národnosťou nového blahoslaveného Marek Pribula z Biskupského úradu v Prešove.
Vo svetle významu života biskupa Gojdiča a rehoľníka Trčku je otázka národnosti zanedbateľná. Obaja svoj život venovali službe ľuďom na Slovensku bez ohľadu na národnosť. „Dostávame v nich veľké vzory kresťanskej dokonalosti pre náš život na ceste k Nebeskému Otcovi. Ide o ľudí, ktorí svojím životom a predovšetkým smrťou dokázali vernosť Kristovi a jeho Cirkvi napriek všetkým iným výhodám, ktoré im boli ponúkané,“ napísal v pastierskom liste biskup Ján Hirka.
V beatifikačnom spise, ktorý obsahoval dokumenty o živote biskupa Gojdiča, sú výpovede 41 svedkov, ktorí potvrdzujú jeho svätý život a mučeníctvo. „Sú medzi nimi Slováci, Česi, grécko- i rímskokatolíci, Židia i neveriaci,“ povedal Pribula.
Uloženie ostatkov
Telesné pozostatky nových blahoslavených, Gojdiča a rehoľníka Metoda Dominika Trčku, budú v najbližších dňoch slávnostne uložené v chrámoch, kde budú prístupné k úcte veriacich.
V sobotu 10. novembra pozostatky Trčku uložia do sarkofágu bočného oltára Chrámu Svätého Ducha v Michalovciach, pozostatky biskupa Gojdiča do bočnej kaplnky Chrámu sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Tá bude zasvätená novému blahoslavenému. „17. novembra bude slávnosť prenesenia ostatkov. Pre verejnosť budú vystavené v uzavretom sarkofágu,“ povedal Marek Pribula.
Autor: mar