Ramadán je svätý mesiac, počas ktorého sa moslimovia na celom svete od východu do západu slnka zriekajú jedla, pitia, fajčenia a sexuálnych vzťahov. V noci sa život vracia do starých koľají, až pokiaľ, ako sa píše v Koráne, moslim v rannom brieždení nerozozná čiernu niť od bielej.
Ramadán je jedným z piatich pilierov islamu určeným na meditáciu a hlbokú sebaočistu. Ďalšími piliermi sú: priznanie sa k viere, každodenná modlitba, odovzdávanie peňazí pre chudobných a púť do svätého mesta - Mekky.
Pôst sa obmedzuje iba na telesne a duševne zdravých jedincov. Netýka sa cestujúcich, tehotných a dojčiacich žien, detí a starých ľudí. Rovnako ho nemusia rešpektovať ani ľudia, vykonávajúci namáhavé zamestnanie, ako napríklad chirurgovia či vojaci.
Ramadán je deviatym mesiacom islamského roka. V tomto roku sa začína 16. alebo 17. novembra, podľa viditeľnosti kosáčika mesiaca v nove. Končí sa po 30 dňoch. Po skončení pôstu prichádza Eid Al-Fitr, sviatok, ktorým sa pôst oficiálne končí.
Hoci sa v prípade vojenských útokov na Afganistan hovorí, že USA by mali počas ramadánu bombardovanie zastaviť, z histórie vyplýva, že v moslimskom svete sa bojovalo aj počas svätého mesiaca. Niektorí moslimovia sú presvedčení, že ramadán predstavuje ideálnu príležitosť mučeníckej smrti. Napokon aj sväté mesto Mekku si prorok Mohamed podmanil v roku 630 v polovici pôstneho mesiaca. V čase občianskej vojny v Libanone sa boje neprerušili ani počas ramadánu. V roku 1973 sa Egypt a Sýria rozhodli Izrael napadnúť v pôstnom čase. Irán a Irak sa nevzdali vojny v rokoch 1980 - 1988 ani počas svätého mesiaca a násilie v Alžírsku sa tradične so začiatkom ramadánu stupňuje. (reuters, tasr)