kladateľkou Združenia akcionárov RIF, najväčšieho fondu na Slovensku.
Prečo združenie zakladáte?
„Aby sme sa ako drobní akcionári mohli chrániť. Je tendencia predať RIF a my nechceme, aby sa tam dostala nejaká skupina, ktorá by fond vytunelovala. Do jeho riadenia sa chceme zapájať aj my reštituenti, kvôli ktorým fond pôvodne vznikol.“
Koľko akcionárov budete zastupovať?
„Nevieme, koľko sa nám podarí cez inzerát osloviť. Aby združenie mohlo vôbec fungovať, malo by to byť nad päť percent.“
Čo spravíte ako prvé?
„Stretneme sa a vysvetlíme všetkým spoločníkom, čo sa pripravuje. Budeme sa v prvom rade snažiť kontrolovať vedenie fondu. Napríklad niektorí z nás (drobných akcionárov) už dávnejšie upozorňovali funkcionárov fondu, aby nedávali peniaze do Devín banky. Máme malý vplyv, takže nás neposlúchli. Devín banka skrachovala a my sme tak prišli o niekoľko miliónov.“
Ako vnímate predaj 39 percent akcií RIF, ktoré dnes ovláda štát?
„Zatiaľ môžem hovoriť iba za seba a za niektorých akcionárov, s ktorými som sa rozprávala na poslednom valnom zhromaždení. Sme za to, aby to predali serióznej spoločnosti, ktorá by to zveľaďovala. Ale podľa posledných informácií sa z ôsmich záujemcov o podiel štátu v RIF, ktorí si prevzali informačné memorandum, prihlásil iba jeden.“ (Ide o konzorcium troch firiem, o ktorých možnom prepojení na skupinu Penta Group písal denník SME v sobotu.)
Čo hovoríte na možnosť likvidácie fondu a následného vyplatenia jeho akcionárov – reštituentov?
„To by asi nebolo to najlepšie. Počula som už aj o možnosti transformovať RIF na otvorený podielový fond, ale to by vraj trvalo aj tri roky. Zatiaľ sa prikláňame k predaju serióznemu investorovi, ktorý by nám umožnil spolupodieľať sa na riadení fondu.“
TOMÁŠ VELECKÝ