Sergeja Ivanova prišla okamžite a bola kategorická. „Nikto zo spojencov nás o žiadnu takú pomoc nepožiadal. Opakujem, že naši vojaci sa na bojoch v Afganistane nezúčastnia.“
Pakistanský denník je však považovaný za veľmi dobre informované médium, ktorého správy sa nezriedka potvrdzujú. Rusko oficiálne odmieta účasť vo vojne v Afganistane z jednoduchého dôvodu, armáda nemá na otvorenie druhého frontu peniaze. Pre štátnu pokladnicu je nákladná už dva roky trvajúca vojna v Čečensku. Hoci výdavky ruského štátneho rozpočtu na armádu sú každý rok vyššie, žoldy nedosahujú závratné výšky, pretože vojaci slúžiaci na Kaukaze dostávajú plat okolo sto dolárov mesačne. Ďalšie náklady sú pre ruskú štátnu pokladnicu aj zabezpečenia pozostalých. Posledné údaje o stratách ruskej armády na Kaukaze hovoria o viac ako tri a pol tisícke padlých a viac ako 11-tisíc ranených. Ale hoci v Čečensku zomierajú ďalší ruskí vojaci, Moskva odmieta, že by sa mala z tohto regiónu stiahnuť.
Nemalú úlohu v tomto prípade hrá i verejná mienka, ktorá zásadne odmieta účasť vojakov v konflikte v Strednej Ázii. Pre Rusov je doteraz psychologickou traumou samotný výprask v Afganistane z 80. rokov.
Informácie pakistanského denníka potvrdil opozičný ruský týždenník Zavtra, ktorý vychádza vo Volgograde. Podľa neho už americké veľvyslanectvo v Moskve aktivizuje bývalých ruských veteránov z Afganistanu. Ambasáda údajne založila aj špeciálnu internetovú stránku, kde sa môžu bývalí vojaci dozvedieť bližšie informácie. Podľa týždenníka sa dobrovoľníci, ktorí budú v Afganistane bojovať za peniaze, zhromažďujú v jednom zo sanatórií v Podmoskovskej oblasti, odkiaľ sú už v uniformách americkej armády prepravovaní k jednotkám afganského opozičného generála Dostúma na severe Afganistanu. Predstavitelia FSB (Federálnej bezpečnostnej služby) tieto informácie odmietajú s tým, že ide o očierňovanie ruskej armády. Zároveň pripúšťajú, že veľa afganských veteránov sa v minulosti zúčastnilo na bojoch v Abcházsku, Náhornom Karabachu a Čečensku. Podľa nich existujú medzi veteránmi tzv. „šedé husy“, teda vojaci, ktorí sú ochotní za peniaze bojovať v ktorejkoľvek vojne, pretože ich psychika si na vojnu už zvykla a nie sú schopní zaradiť sa späť do normálneho života. Údajne ide iba o jedincov, nemožno hovoriť o tisíckach ľudí.
Podľa ruskej súkromnej televízie TV-6 chcú USA v Rusku naverbovať najmenej desaťtisícovú armádu a Washington už má pre budúcich žoldnierov aj peniaze. Prvé ponuky na kontrakt dostanú práve afganskí veteráni.
Autor: JANA USTOHALOVÁ, Moskva pre SME