
Zahalená afganská žena kráča okolo bojového vozidla pechoty opozičnej Severnej aliancie. FOTO - REUTERS
KÁBUL, WASHINGTON - Americké letectvo počas víkendu v niekoľkých mohutných vlnách bombardovalo pozície vládnuceho hnutia Taliban na fronte na severovýchode Afganistanu neďaleko hraníc s Tadžikistanom. Ďalšie nálety smerovali severne od Kábulu na hlavnej ceste, ktorá spája afganské hlavné mesto s frontovou líniou. Podľa mnohých odborníkov išlo o najmasívnejšie útoky v doterajšom ozbrojenom ťažení proti talibanským jednotkám a základniam teroristickej organizácie Al-Kaída islamského radikála Usámu bin Ládina, ktorého USA obviňujú z organizácie septembrových atentátov na New York a Washington. Afganská opozícia Severná aliancia na druhej strane počas víkendu hlásila vojenské úspechy. Jej jednotky údajne v sobotu zajali pri meste Mazáre Šeríf na severe krajiny asi tisíc talibanských bojovníkov. Ďalších 80 vojakov vládnuceho hnutia vraj vojaci opozície zabili.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld v Pakistane včera vyhlásil, že Taliban už nie je funkčnou vládou. Šéf obrany predtým v Taškente vyhlásil, že protiteroristická kampaň zaznamenáva „výrazný pokrok“.
NATO pochybuje
Generálny tajomník NATO George Robertson v sobotu povedal, že nie je jasné, či za útokmi z 11. septembra stojí bin Ládin sám. „Nevieme, či bol jediným zodpovedným…, pretože to bola zložitá operácia,“ povedal Robertson v rozhovore pre katarskú televíziu Al-Džazíra. Podľa nezávislých pozorovateľov by tvrdenie Robertsona mohlo naznačovať, že aliancia speje k rozhodnutiu začať vojnovú kampaň proti niektorej ďalšej krajine, ktorá poskytuje zázemie teroristom. V tejto súvislosti sa najčastejšie špekuluje o Iraku. Podľa amerických tajných služieb nie je vylúčené, že spóry slezinovej sneti, ktorá sa v posledných týždňoch objavila v poštových zásielkach v USA, pochádzajú práve z laboratórií Saddáma Husajna.
Rím vyšle vojenskú pomoc
Taliansko včera oznámilo, že sa pripojilo k americkým silám, bojujúcim v operácii Trvalá sloboda proti afganskému hnutiu Taliban. Detaily zapojenia sa talianskej armády však ešte musia dohodnúť vojenskí odborníci USA a Talianska a schváliť taliansky parlament.
Rím poskytol americkému spojencovi svoje vzdušné, námorné a pozemné sily, ktoré predstavujú desať lietadiel, štyri bojové lode a 1000 mužov s helikoptérami a obrnenými transportérmi, ktorí sú schopní sa do Afganistanu presunúť v priebehu 15 až 60 dní.
Karzaja evakuovali
Taliban oznámil, že v troskách dvoch vrtuľníkov zomrelo v piatok večer v provincii Ghazní južne od hlavného mesta Kábulu 40 až 50 Američanov. Jeden stroj sa tam údajne zrútil a druhý bol zostrelený, keď letel prvému na pomoc. Americké ministerstvo obrany už predtým oznámilo, že vrtuľník s príslušníkmi amerických zvláštnych jednotiek havaroval v zlom počasí v Afganistane v piatok asi o 19.30 SEČ. Štyria členovia posádky údajne utrpeli zranenia.
Opozičného kmeňového vodcu Hamída Karzaja, ktorý podporuje bývalého kráľa Muhammada Záhira Šacha, evakuovali z Afganistanu americké bojové vrtuľníky. Stalo sa tak potom, čo sa jeho úkryt v horách stal terčom talibanského útoku. Karzaj bol na podobnej misii v Afganistane ako Abdul Hak, ktorého Taliban minulý týždeň zajal a popravil. Niektoré zdroje uvádzali, že sa mu v južnom Afganistane podarilo zorganizovať protitalibanské povstanie. (čtk, reuters)