„Mám na mysli priame investície, nie peniaze, ktoré prídu v rámci privatizácie. Už teraz sa navážajú technológie do viacerých priemyselných parkov,“ povedal Harach.
V prvom polroku už Slovensko získalo investície 27,5 miliardy korún, pričom väčšina, až 74 percent boli prostriedky z predaja Slovenskej sporiteľne a VÚB. Rozmach obchodných reťazcov priniesol 8,6 percenta a len zvyšok smeroval do priemyslu.
Ministerstvo, ako i agentúra na podporu prílevu investícií SARIO robia podľa Haracha všetko pre to, aby tento trend zvrátili. „Máme rozpracované štyri veľké projekty, v agentúre SARIO je to až 58 projektov. Smerujú práve aj do oblasti, kde privatizácia neprebieha,“ povedal.
Termíny uzatvorenia rokovaní s jednotlivými investormi ťažko upresniť, pretože investor môže kedykoľvek svoj zámer oddialiť alebo zrušiť. Celková výška investícií, ktoré by mohli rozpracované projekty priniesť, dosahuje asi 44 miliárd. Odhad vytvorených pracovných miest sa pritom pohybuje od osem- do osemnásťtisíc.
„Spomeniem drevospracujúci priemysel, kde už prebiehajú rokovania s finančnými investormi, ktorí by sa chceli podieľať na projekte celulózovo-papierenského komplexu na východnom Slovensku. Tento rok, prípadne začiatkom budúceho sa tiež ukončia investície do automobilového priemyslu. Otvorili sme priestor na rokovania o vstupe Mercedesu do výroby autobusov. Uzatvoríme aj prvú etapu investícií do elektrotechnického priemyslu. Tu sú uspešne rozbehnuté projekty so spoločnosťami ako napríklad Matshusita Audio Video v Krompachoch, Punch International v Námestove. Rokuje sa s veľkými hráčmi z oblasti informačných technológií a ja predpoladám, že aj IBM si to v budúcom roku výraznej-šie nasmeruje práve na Slovensko,“ uviedol Harach.
Slovensku sa podľa neho darí v oblasti prílevu investícií postupne znižovať hendikep oproti iným krajinám regiónu. Uvítal by však rýchle prijatie zákona o investičných stimuloch, aby tak zahnal nervozitu investorov. „Treba povedať, že sme v kontakte s viacerými investormi, ktorých prínos by bol pre ekonomiku podstatný. Tí však vyčkávajú na takpovediac deň D, ktorým by mal zákon vstúpiť do platnosti. Bol už prerokoavný v Národnej rade, po niektorých pripomienkach poslancov ho však prezident vrátil do parlamentu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ
Prílev priamych zahraničných investícií na Slovensko (v mil. Sk)
1996 11029
1997 7099
1998 18539
1999 16351
2000 93872
k 30.6.2001 27541
Zdroj: NBS