Alexandria 19. mája (TASR) - Tím poľských a egyptských archeológov verí, že objavil zvyšky slávnej knižnice v egyptskej Alexandrii, ktorú považujú za prvé centrum svetovej vzdelanosti.
Ako informoval spravodajský server BBC News, archeológovia objavili časť niekdajšej prednáškovej siene a posluchárne. Pred dvoma tisícmi rokov sa v knižnici nachádzali spisy najslávnejších vedcov a autorov antického sveta vrátane Platóna, Sokrata a ďalších. Mnohé cenné zvitky ale zhoreli pri katastrofálnom požiari knižnice.
Podľa riaditeľa egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky Zahiho Havasa bolo objavených 13 čitární, ktoré mohli pojať až 5000 študentov. Nápadným rysom miestností bolo centrálne vyvýšené pódium - katedra - pre prednášajúceho.
Alexandria bola dôležitým strediskom starovekej učenosti a podľa mnohých i kolískou západnej vedy. Pôvodne to bola len malá rybárska osada v delte Nílu, ktorú si však za nové hlavné mesto svojej ríše v rokoch 332-331 pred naším letopočtom vybral Alexander Veľký. Čoskoro sa stala významným obchodným uzlom a strediskom helenistického sveta.
Metropolou Egypta sa stala v roku 320 pred naším letopočtom a rýchlo sa premenila na najmocnejšie a najvplyvnejšie mesto v oblasti. Egyptskí vládcovia tu dali postaviť aj jeden zo siedmich divov sveta - maják na ostrove Faros.
Práve v Alexandrijskej knižnici vynašiel Archimedes dodnes využívanú vodnú pumpu, Eratostenes v Alexandrii vypočítal priemer zemegule, Euklides tu spísal pravidlá geometrie a Ptolemaios napísal knihu Almagest, ktorý bol 1500 rokov najvýznamnejšou vedeckou knihou o vesmíre.
Knižnicu neskôr zničil požiar, ktorý vznikol možno pri dobývaní mesta Júliom Caesarom.