
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Slovensko je kresťanskou a najmä katolíckou krajinou. Zachovaniu náboženského povedomia nezabránila ani 50-ročná komunistická éra, ktorá ľudí presviedčala, že Boh neexistuje, a od viery sa ich snažila odtiahnuť rôznymi zákazmi a perzekúciou. Ako vyplýva z tohtoročného sčítania obyvateľov, až 84 percent populácie tvoria veriaci, z toho takmer tri štvrtiny katolíci. Rady veriacich sa za posledných desať rokov rozšírili o takmer 700-tisíc.
„Sčítanie úplne potvrdilo to, čo na Slovensku funguje už dlhé roky – proporčné rozloženie jednotlivých náboženstiev,“ hovorí sociológ Michal Vašečka.
Nárast počtu katolíckych veriacich je podľa hovorcu slovenských biskupov Mariána Gavendu pre cirkev prekvapením a povzbudením. „Prekvapením preto, že verejne sa o kňazoch a cirkvi hovorí skôr negatívne. Fakt, že ľudia sa napriek tomu prihlásili k cirkvi, je pre ňu veľkým povzbudením, aby dôveru nesklamala a ešte viac sa venovala pastoračným aktivitám. Ceníme si to.“
Nárast veriacich zaznamenala aj evanjelická cirkev augsburského vyznania. „Zaväzuje nás to, aby sme ukázali hodnotu spoločenstva cirkvi a prispeli k obnove morálky v našej krajine,“ uvádza sa vo vyhlásení generálneho biskupa Júliusa Fila a generálneho dozorcu Jána Holčíka.
Židovská viera a národnosť
K židovskému náboženstvu sa prihlásilo 2310 ľudí, k židovskej národnosti 218 ľudí. Oproti roku 1991, keď sa prihlásilo len 912 židov, je to značný nárast. „Nečakali sme, že sa niekto bude hlásiť k židovskej národnosti, pretože také niečo na Slovensku neexistuje, definujeme len náboženskú alebo etnickú príslušnosť,“ hovorí riaditeľ kancelárie Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Jozef Weiss. Prekvapením podľa neho bolo, že k židovskému náboženstvu sa ľudia prihlásili aj v okresoch, o ktorých predstavitelia židovskej obce nevedeli, že v nich nejakí židia vôbec sú. „Naopak, vieme, že v Košiciach a v Banskej Bystrici je ich viac,“ hovorí Weiss. Myslí si však, že sa nedá hovoriť o tom, že by židia na Slovensku mali strach prihlásiť sa k svojmu náboženstvu.
Viac Svedkov Jehovových
Nárast členov zaznamenali aj Svedkovia Jehovovi. Ich počet sa od roku 1991 zdvojnásobil – z 10-tisíc na 20-tisíc. Najväčšie, takmer 2000-členné komunity sú v Bratislave a na východnom Slovensku – v Trebišove a v Michalovciach.
Vplyv na financovanie
Výsledky sčítania by mal brať do úvahy aj pripravovaný zákon o financovaní cirkví a náboženských spoločností. Dnes štát financuje všetkých duchovných a prevádzku ústredí cirkvi. V posledných rokoch však počet duchovných niektorých cirkví, najmä tých malých, prudko rástol. Nový zákon v úsilí obmedziť zvyšovanie výdavkov štátu v kapitole cirkví plánuje stanoviť kvóty na maximálny počet duchovných, ktorých bude štát financovať. Kvóty budú závisieť od počtu veriacich cirkvi.
Výsledky sčítania však ukazujú, že najmä väčšie cirkvi majú vzhľadom na počet veriacich duchovných stále nedostatok. Ich počty nedosahujú ani dohodnuté kvóty. Evanjelická cirkev a. v. bude mať podľa sčítania nárok na 439 štátom platených duchovných, dnes ich má len niečo vyše 300. (mar, hr)