BRATISLAVA, GÖTEBORG - "Fotografia bola pre mňa vždy rečou, ktorou som sa vyjadroval, ktorou som opisoval svet okolo seba tak, ako som ho videl. Nefotografoval som sny a predstavy, fotografoval som realitu, zážitky a príhody, to, čo som cestou stretol a videl," hovorí jeden z najvýznamnejších slovenských fotografov dvadsiateho storočia Karol Kállay (1926).
Svoje reportáže z celého sveta robil pre najprestížnejšie európske magazíny - Stern, Der Spiegel, Merian. Hamburské GEO ho v roku 1992 vyhlásilo za Fotografa roka. Popredné parížske a berlínske módne časopisy ho pozývali na spoluprácu.
Dnes jeho fotografie prichádzajú do švédskeho mesta Göteborg. V mestskej knižnici sa otvára Kállayova výstava vyše sedemdesiatich snímok. Ich témou je Slovensko. "V celej svojej rozmanitosti a kráse," hovorí Kállay. "Je tam aj drevený kostolík v Palúdzke, pohľady na krajinu, ale aj prostí ľudia zo slovenského vidieka."
Koncom mája bude v Bratislave prezentácia ďalšej publikácie Karola Kállaya s názvom Netrpezlivosť. "Pôjde o filozoficky náročnú symbiózu fotografií a textov Franza Kafku. Pri práci som vychádzal z jeho základnej myšlienky: Sú len dva hriechy, ktorých sme sa dopustili - jedným je netrpezlivosť a druhým ľahostajnosť," zdôrazňuje Karol Kállay a dodáva: "Pre netrpezlivosť sme boli vyhnaní z raja a pre ľahostajnosť sa tam nemôžeme nikdy vrátiť."
(pet)