V Bagdade je už všetko pripravené na vojenský súd s prvým zo siedmich strážcov a vojakov obvinených z týrania irackých väzňov vo väznici Abú Ghrajb. Po hrozných fotografiách budú nasledovať scény zo súdnej siene, ako ich zachytia pripravení kresliari (vľavo). FOTO - REUTERS, TASR/AP
Dnes sa začne vojenský súd s Jeremym Sivitsom, prvým zo siedmich strážcov a vojakov obvinených z týrania irackých väzňov. Americké médiá sa snažia dopátrať, kto nesie skutočnú zodpovednosť za situáciu vo väznici Abú Ghrajb.
Americké týždenníky New Yorker a Newsweek priniesli články, ktoré poukazujú na najvyššie miesta americkej administratívy.
Najprv New Yorker spomenul prísne tajný program amerického ministerstva obrany na zlomenie odporu zajatcov. Na tento program podľa Newsweeku nadviazalo memorandum vysokého činiteľa Bieleho domu Alberta Gonzalesa, ktorý naznačil, že vo vojne proti terorizmu netreba dbať na ženevskú konvenciu o zaobchádzaní so zajatcami. "Keď si to minister zahraničia Colin Powell prečítal, vyskočil zo stoličky," napísal týždenník.
Rovnako ako v mesiacoch predchádzajúcich vojne proti Iraku pripadla totiž Powellovi nevďačná úloha posla, ktorý musí vysvetľovať a obhajovať, čo vyvoláva všeobecný odpor. "Vplyv na obraz Spojených štátov je hrozný," priznal šéf americkej diplomacie dosah škandálu, ktorý sa vlečie už tretí týždeň a nezdá sa, že čoskoro zmizne zo stránok novín a televíznych obrazoviek.
Americké médiá sa totiž nechcú zmieriť s tvrdením Pentagonu, že vinu nesie sedem jednotlivcov. Hoci väčšina obvinených tvrdí, že plnili rozkazy, prakticky ani jeden nemenoval konkrétneho nadriadeného, ktorý rozkaz alebo nariadenie vydal.
Podľa kritikov je súd podozrivý. Najmä rýchlosť, s akou vojenská justícia všetko rieši. Objavili sa pochybovačné hlasy, či pri toľkých nejasnostiach môže byť súd vôbec spravodlivý.
Kevin Barry, právnik a bývalý odvolací sudca americkej pobrežnej stráže, upozorňuje, že nikto nevie, ako sa bude vyberať najmenej päťčlenná porota, ktorá sa bude skladať z kolegov vo vojenskej službe, a ktorej právomoci sa líšia od civilnej poroty.
"Môžete mať spravodlivý proces? Áno. Ale nikdy to nie je isté. Dôvodom je proces výberu (poroty). Vplyv (vojenského) velenia, ktoré proces zvoláva, sa tiež vždy vznáša vo vzduchu," povedal Barry v denníku Los Angeles Times.
V každom prípade budú môcť Američania nahliadnuť do práce vojenskej justície prvýkrát po desaťročiach, ktoré uplynuli od súdu s vinníkmi masakru vo vietnamskej dedine My Lai v roku 1968. Tí boli odsúdení na tresty väzenia, ale v roku 1974 ich predčasne prepustili.
Američania odsudzujú týranie, ale nie armádu
WASHINGTON - Američania odsudzujú týranie irackých väzňov, ale nie armádu Spojených štátov. Vyplynulo to z prieskumov, ktoré zverejnili pred začiatkom súdov s vojakmi obvinenými z mučenia irackých väzňov.
V ankete Gallupovho ústavu pre denník USA Today a televíznu stanicu CNN sa zhrozilo nad fotografiami týraných Iračanov 79 percent opýtaných. Takmer rovnaký počet 80 percent, ale povedal, že americkí vojaci napriek tomu dodržiavajú vyššie štandardy než vojaci cudzí. (čtk)
Autor: VLASTIMIL MILÝ, čtk, New York